We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Unicol Rhobus Twin 177.8 cm (70") Floor Black
SKU
RH200B
Login for pricing
In Stock:
0 available
Rhobus twin display stand, 33-70 inch, 35kg per screen, lockable, w wheels, black
- supports up to 35kg per screen (33-70 inch)
- universal mount for VESA (200x200 to 600x400) and non-VESA standards included
- centre of display approximately 1,5m
- cable management and integrated 4-way power socket
- lockable housing for codec and other AV components
- interior dimensions of mast 440x435x80mm (W/H/D)
- additional components available
- can be used as trolley or stand
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | RH200B |
|---|---|
| Manufacturer | Unicol |
| Availability | Out of Stock |
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 35 kg |
| Minimum screen size | 83.8 cm (33") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Mounting | Freestanding |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Adjustable depth | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape |
| Base type | Floor plate |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Base type | Floor plate |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80.8 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |
| Mounting | Freestanding |