We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
One For All DM 8120 114.3 cm (45") Desk Black, White
SKU
DM8120
Login for pricing
In Stock:
0 available
One For All DM 8120, Clamp/Grommet, 53.3 cm (21"), 114.3 cm (45"), 100 x 100 mm, Height adjustment, Black, White
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | DM8120 |
|---|---|
| EAN | 8716184079016 |
| Manufacturer | One for All |
| Availability | Out of Stock |
One For All DM 8120. Mounting: Clamp/Grommet, Minimum screen size: 53.3 cm (21"), Maximum screen size: 114.3 cm (45"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 100 x 100 mm. Height adjustment, Tilt angle range: 0 - 40°. Product colour: Black, White
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 14 kg |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Minimum screen size | 53.3 cm (21") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp/Grommet |
| Distance to the wall (min) | 16 cm |
| Distance to the wall (max) | 72 cm |
| Maximum screen size | 114.3 cm (45") |
| Extension arm (max) | 55.5 cm |
| Clamp mount desk thickness (max) | 8.5 cm |
| Grommet mount desk thickness (max) | 8 cm |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 265 mm |
| Turn angle | 360° |
| Tilt angle range | 0 - 40° |
| Illumination LED | Yes |
| Number of arms | 1 |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Distance to the wall (min) | 16 cm |
| Distance to the wall (max) | 72 cm |
| Product colour | Black, White |
| Cable management | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp/Grommet |