We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
One For All DM 8110 109.2 cm (43") Desk Black
SKU
DM8110
Login for pricing
In Stock:
0 available
One For All DM 8110, Clamp/Grommet, 33 cm (13"), 109.2 cm (43"), 100 x 100 mm, Height adjustment, Black
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | DM8110 |
|---|---|
| EAN | 8716184078996 |
| Manufacturer | One for All |
| Availability | Out of Stock |
One For All DM 8110. Mounting: Clamp/Grommet, Minimum screen size: 33 cm (13"), Maximum screen size: 109.2 cm (43"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 100 x 100 mm. Height adjustment, Tilt angle range: 0 - 40°. Product colour: Black
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 14 kg |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp/Grommet |
| Distance to the wall (min) | 16 cm |
| Distance to the wall (max) | 72 cm |
| Maximum screen size | 109.2 cm (43") |
| Extension arm (max) | 55.5 cm |
| Clamp mount desk thickness (max) | 8.5 cm |
| Grommet mount desk thickness (max) | 8 cm |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 265 mm |
| Turn angle | 360° |
| Tilt angle range | 0 - 40° |
| Illumination LED | Yes |
| Number of arms | 1 |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Distance to the wall (min) | 16 cm |
| Distance to the wall (max) | 72 cm |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp/Grommet |