We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
One For All DM 5110 127 cm (50") Desk Black
SKU
DM5110
- Fits most monitors between 17" and 50"
- Supports up to 20kg per screen
- Cable Management System
- Two mounting solutions : Topside Clamp and Grommet
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | DM5110 |
|---|---|
| EAN | 8716184078941 |
| Manufacturer | One for All |
| Availability | Out of Stock |
Experience the strength of Dynamic
Explore the Dynamic Line, designed to provide superior support for larger and heavier monitors. Enjoy the advanced engineering and high quality of Dynamic monitor arms, built with long-lasting, durable materials.
The ideal ergonomic solution
Enjoy the freedom of adjusting your monitors to match your needs and preferences, with 360 ° rotate, 180 ° turn and up to 70° tilt you can set up your monitors to achieve the ideal height and viewing angle for maximum performance.
Topside Clamp and Grommet mounting solutions
Not sure if the monitor arm will fit your desk? Look no further, thanks to the Topside Clamp or Grommet mounting method you can be sure that the monitor arm will fit your desk and keep your monitors firmly secured.
Designed for big and heavy screens
Experience unmatched strength and versatility with our heavy-duty monitor arm, engineered for large and heavy screens. Its advanced mechanical spring system and spring-loaded tilt design ensure reliable support for even the heaviest loads. Plus, the included VESA adapter, supporting up to VESA 300x200, lets you effortlessly mount televisions and Ultrawide screens for a seamless setup.
Adjust your monitor arm with ease
The adjustable tension feature lets you tighten the mount to hold your monitor in place or loosen it to move freely, ensuring maximum comfort.
Anti-scratch padding
The plate to which your monitor is attached is designed with soft padding. This padding helps secure the monitor in place and provides a protective barrier to prevent any potential scratches or damage to your screen.
Easy Installation
Easily assemble and install the monitor mount with all mounting materials included and simple to follow mounting instructions
Guaranteeing worry-free protection
With innovational One For All engineering, our experts produce high-quality monitor arms with a modern design and lifetime warranty for any type of monitors. The Dynamic Line monitor arms are thoroughly tested to ensure your monitor is safely secured.
Explore the Dynamic Line, designed to provide superior support for larger and heavier monitors. Enjoy the advanced engineering and high quality of Dynamic monitor arms, built with long-lasting, durable materials.
The ideal ergonomic solution
Enjoy the freedom of adjusting your monitors to match your needs and preferences, with 360 ° rotate, 180 ° turn and up to 70° tilt you can set up your monitors to achieve the ideal height and viewing angle for maximum performance.
Topside Clamp and Grommet mounting solutions
Not sure if the monitor arm will fit your desk? Look no further, thanks to the Topside Clamp or Grommet mounting method you can be sure that the monitor arm will fit your desk and keep your monitors firmly secured.
Designed for big and heavy screens
Experience unmatched strength and versatility with our heavy-duty monitor arm, engineered for large and heavy screens. Its advanced mechanical spring system and spring-loaded tilt design ensure reliable support for even the heaviest loads. Plus, the included VESA adapter, supporting up to VESA 300x200, lets you effortlessly mount televisions and Ultrawide screens for a seamless setup.
Adjust your monitor arm with ease
The adjustable tension feature lets you tighten the mount to hold your monitor in place or loosen it to move freely, ensuring maximum comfort.
Anti-scratch padding
The plate to which your monitor is attached is designed with soft padding. This padding helps secure the monitor in place and provides a protective barrier to prevent any potential scratches or damage to your screen.
Easy Installation
Easily assemble and install the monitor mount with all mounting materials included and simple to follow mounting instructions
Guaranteeing worry-free protection
With innovational One For All engineering, our experts produce high-quality monitor arms with a modern design and lifetime warranty for any type of monitors. The Dynamic Line monitor arms are thoroughly tested to ensure your monitor is safely secured.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 20 kg |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 6.6 cm |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 300 x 200 mm |
| Mounting | Clamp/Grommet |
| Distance to the wall (min) | 12.4 cm |
| Distance to the wall (max) | 71.1 cm |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum screen size | 127 cm (50") |
| Extension arm (max) | 66.7 cm |
| Clamp mount desk thickness (max) | 1 cm |
| Grommet mount desk thickness (max) | 6.1 cm |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 70° |
| Angle of rotation | 360° |
| Number of arms | 1 |
| Post-installation leveling roll | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Distance to the wall (min) | 12.4 cm |
| Distance to the wall (max) | 71.1 cm |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Height adjustment | 24 cm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 475 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 420 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp/Grommet |