Thomson M27FC12401 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
SKU
M27FC12401
Login for pricing
In Stock: 0 available
Thomson M27FC12401, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 14 ms, Black
More Information
SKU M27FC12401
EAN 9120072372216
Manufacturer Thomson
Availability Out of Stock
Thomson M27FC12401. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 14 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Product colour: Black
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNCYes
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time14 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)68 cm
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGraphics design
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
HDMI ports quantity1
HDMIYes
Technical details
Height (without stand)362.3 mm
Depth (without stand)32.4 mm
Width (without stand)612 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.7 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingNo
Height adjustmentNo
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)29 W
Power consumption (standby)0.2 W
Power consumption (typical)25 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours24.9 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)362.3 mm
Depth (without stand)32.4 mm
Width (without stand)612 mm
Width (with stand)612 mm
Depth (with stand)221 mm
Height (with stand)461 mm
Weight (with stand)3.7 kg
Weight (without stand)3.4 kg
Package width692 mm
Package depth110 mm
Package height457 mm
Packaging data
Package width692 mm
Package depth110 mm
Package height457 mm
Package typeBox
Stand includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Other features
Height (without stand)362.3 mm
Depth (without stand)32.4 mm
Width (without stand)612 mm
Power consumption (max)29 W