We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thomson M27FC12401 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
SKU
M27FC12401
Login for pricing
In Stock:
0 available
Thomson M27FC12401, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 14 ms, Black
Category: Computer Monitors
| SKU | M27FC12401 |
|---|---|
| EAN | 9120072372216 |
| Manufacturer | Thomson |
| Availability | Out of Stock |
Thomson M27FC12401. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 14 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Product colour: Black
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 14 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 68 cm |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Graphics design |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 362.3 mm |
| Depth (without stand) | 32.4 mm |
| Width (without stand) | 612 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 3.7 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | No |
| Height adjustment | No |
| Power | |
| Power supply type | External |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 29 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 24.9 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 362.3 mm |
| Depth (without stand) | 32.4 mm |
| Width (without stand) | 612 mm |
| Width (with stand) | 612 mm |
| Depth (with stand) | 221 mm |
| Height (with stand) | 461 mm |
| Weight (with stand) | 3.7 kg |
| Weight (without stand) | 3.4 kg |
| Package width | 692 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 457 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 692 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 457 mm |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Other features | |
| Height (without stand) | 362.3 mm |
| Depth (without stand) | 32.4 mm |
| Width (without stand) | 612 mm |
| Power consumption (max) | 29 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | External |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |