We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI Pro MP243XW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD White
SKU
PRO MP243XW
Login for pricing
In Stock:
0 available
60.5cm (23.8") Full HD 1920 x 1080 IPS, 16:9, 16.7M, 1ms, 178°/178°, 1000:1
- Perfect 23.8” screen size for the programming, coding & website design workspace
- Enjoy the smoothest streaming & online video to experience a breathtaking screen clarity that comes with IPS grade panel
- TÜV certified display protects your eyesight and keeps your eyes healthy
- Less blue light PRO filter out the harmful blue light while retaining the original color of the screen
- Work in the best position with adjustable stand
- Ergonomic software, Display Kit, provides the most convenient tool, the proper color & display mode to you while working with it everyday
- 75 Hz refresh rate provides a better viewing experience
- Keep the flexibility for your different devices with multiple input sources: DisplayPort & HDMITM ports
- Standard VESA mountable design
- Always allow you to join an online conference call with built-in speakers
Category: Computer Monitors
Resilient and Pioneering
Spirit of Your Business
Your business should be empowered to stop at nothing while navigating your journey with the MSI Business & Productivity Series products.
Original Color with Less Blue Light PRO
Less Blue Light PRO with a hardware filter base technology simultaneously protects your eyes and keeps a vivid color & detail for you.
TEAR FREE, STUTTER FREE, FLUID GAMING
Get fluid, artifact-free gameplay performance at virtually any framerate with AMD FreeSync™ technology that puts an end to choppy gameplay and broken frames.
Hands-Free Convenience:
Keep Your Phone Within Reach
With the accessory slot, you can easily store your phone in a convenient location, freeing up your hands and ensuring that your phone is always within sight and easy to access.
Simplicity at Your Fingertips – Display Kit App
The MSI exclusive software Display Kit provides the most convenient tool, the proper display that allows you to read and enjoy the image at the same time & color mode to you while working or everyday.
Spirit of Your Business
Your business should be empowered to stop at nothing while navigating your journey with the MSI Business & Productivity Series products.
Original Color with Less Blue Light PRO
Less Blue Light PRO with a hardware filter base technology simultaneously protects your eyes and keeps a vivid color & detail for you.
TEAR FREE, STUTTER FREE, FLUID GAMING
Get fluid, artifact-free gameplay performance at virtually any framerate with AMD FreeSync™ technology that puts an end to choppy gameplay and broken frames.
Hands-Free Convenience:
Keep Your Phone Within Reach
With the accessory slot, you can easily store your phone in a convenient location, freeing up your hands and ensuring that your phone is always within sight and easy to access.
Simplicity at Your Fingertips – Display Kit App
The MSI exclusive software Display Kit provides the most convenient tool, the proper display that allows you to read and enjoy the image at the same time & color mode to you while working or everyday.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 116.4% |
| HD type | Full HD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Horizontal scan range | 63 - 136.3 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 60 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 322.8 mm |
| Depth (without stand) | 45.4 mm |
| Width (without stand) | 541.9 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | White |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 2.65 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | External |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 2.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 322.8 mm |
| Depth (without stand) | 45.4 mm |
| Width (without stand) | 541.9 mm |
| Width (with stand) | 541.9 mm |
| Depth (with stand) | 182.2 mm |
| Height (with stand) | 421.8 mm |
| Weight (with stand) | 2.65 kg |
| Weight (without stand) | 3 kg |
| Package width | 605 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package height | 407 mm |
| Package weight | 4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 605 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package height | 407 mm |
| Package weight | 4 kg |
| Other features | |
| Height (without stand) | 322.8 mm |
| Depth (without stand) | 45.4 mm |
| Width (without stand) | 541.9 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | External |
| Touchscreen | No |