We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI MAG 275QF E20 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LCD Black
SKU
MAG 275QF E20
Login for pricing
In Stock:
0 available
68.6cm (27") Wide Quad HD 2560 x 1440 Rapid IPS, 16:9, 300cd/m², 1.07B, 0.5ms, 178°/178°, 1200:1
- Rapid IPS Panel – Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness
- 200Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames
- 0.5ms (GtG, Min.) Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates
- AI Vision – The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors
- Less Blue Light – Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum
Category: Computer Monitors
Experience immersive gaming with the MAG 275QF E20 gaming monitor. It features a 2560 x 1440 (WQHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 275QF E20 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
SMOOTHEN OUT YOUR GAMEPLAY
The MSI Gaming Monitor is built with Adaptive Sync technology to achieve the smooth visuals for your gameplay. Adaptive Sync technology will sync the refresh rate of your monitor with your GPU to eliminate screen tearing or stuttering. The ultra-smooth and lag-free visuals that Adaptive Sync provide will allow you to enjoy the game the way it was meant to be enjoyed.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
SMOOTHEN OUT YOUR GAMEPLAY
The MSI Gaming Monitor is built with Adaptive Sync technology to achieve the smooth visuals for your gameplay. Adaptive Sync technology will sync the refresh rate of your monitor with your GPU to eliminate screen tearing or stuttering. The ultra-smooth and lag-free visuals that Adaptive Sync provide will allow you to enjoy the game the way it was meant to be enjoyed.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 90% |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 115% |
| Adobe RGB coverage | 82% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 130.56 - 544 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 200 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 0.5 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Rapid IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 360.7 mm |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Width (without stand) | 613.3 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.95 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 31 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 360.7 mm |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Width (without stand) | 613.3 mm |
| Width (with stand) | 613.3 mm |
| Depth (with stand) | 220.1 mm |
| Height (with stand) | 454.3 mm |
| Weight (with stand) | 3.95 kg |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 456 mm |
| Package weight | 6.24 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 456 mm |
| Package weight | 6.24 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Height (without stand) | 360.7 mm |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Width (without stand) | 613.3 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |