LC-Power LC-M49QCO computer monitor 124.5 cm (49") 5120 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black
SKU
LC-M49QCO
Login for pricing
In Stock: 0 available
49", DQHD 5120 x 1440, 144 Hz, 1800R, 32:9, 0.03 ms OD, 1.07 B, 10 bit, 1000 nits, 2x 5 W, 2x HDMI 2.1, 1x DP 1.4, 1x RJ45, 2x USB-A, 1x USB-C PD, VESA 100 x 100, Black
More Information
SKU LC-M49QCO
EAN 4262443281057
Manufacturer LC-Power
Availability Out of Stock
Brilliant overview with dual QHD for maximum work and gaming space
OLED technology in UltraWide form
High-contrast picture with vivid colors and true black
Gentle curves for immersive experiences
1800R curved design for natural vision
Panorama display for maximum overview and productivity with 49″
Extremely fast response time from 0,03 ms
Maximum precision with every movement
Smooth gaming with 144 Hz
High refresh rate for dynamic content
With a refresh rate of 144 Hz, the LC-M49QCO ensures a smooth display in games, when scrolling and with video content. Movements are reproduced much more smoothly and naturally – a clear advantage for fast-paced game scenes and action-packed content. Combined with QD OLED technology, you experience visual precision without compromise.
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Flicker-free technologyYes
Smart modesFPS, RTS
Display
Display brightness (typical)450 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio32:9
Maximum refresh rate144 Hz
Display brightness (min)250 cd/m²
HD typeQuad HD
Display technologyQD-OLED
Contrast ratio (dynamic)1500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
Display resolution5120 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal124.5 cm (49")
Display brightness (peak)1000 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400 True Black
Screen curvature rating1800R
Display diagonal (metric)124.46 cm
LED backlightNo
Anti-glare screenYes
Management features
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Frameless designNo
Detachable standYes
Illuminated standNo
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Built-in KVM switchYes
USB 2.0 Type-A ports quantity2
DisplayPort out quantity1
DisplayPort out version1.4
BluetoothNo
Wi-FiNo
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)366 mm
Depth (without stand)171 mm
Width (without stand)1199 mm
Feet colourBlack
RJ-45 ports quantity1
Warranty period3 year(s)
Power supply typeInternal
Weight (with stand)9.5 kg
Adaptive synchronisationYes
TouchscreenNo
Network
BluetoothNo
Wi-FiNo
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Swivel angle range-20 - 20°
Tilt angle range-5 - 20°
Plug and PlayYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeInternal
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (off)0.2 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours37.4 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours63.4 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)366 mm
Depth (without stand)171 mm
Width (without stand)1199 mm
Width (with stand)1199 mm
Depth (with stand)361 mm
Height (with stand)571 mm
Weight (with stand)9.5 kg
Package width1311 mm
Package depth486 mm
Package height286 mm
Package weight13 kg
Packaging data
Package width1311 mm
Package depth486 mm
Package height286 mm
Package weight13 kg
Other features
RJ-45 ports quantity1
Warranty period3 year(s)
Height (without stand)366 mm
Depth (without stand)171 mm
Width (without stand)1199 mm