We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shure Beta 58A Grey Stage/performance microphone
SKU
BETA 58A
Category: Microphones
| SKU | BETA 58A |
|---|---|
| EAN | 0042406054720 |
| Manufacturer | Shure |
| Availability | Out of Stock |
The Shure Beta 58A® is a high-output supercardioid dynamic vocal microphone designed for professional sound reinforcement and project studio recording. It has become a leading choice among vocalists and touring professionals worldwide.
The Beta 58A maintains a true supercardioid pattern throughout its frequency range. The Beta 58A has a shaped frequency response that is ideal for close-up vocals. The superb performance of this microphone is not affected by rough handling because of its rugged construction, proven shock mount system, and hardened steel mesh grille.
- Frequency response tailored for vocals, with brightened midrange and bass rolloff to control proximity effect
- Uniform supercardioid pattern for high gain before feedback and superior rejection of off–axis sound
- Neodymium magnet for high signal–to–noise output
- Hardened steel mesh grille that resists wear and abuse
- Advanced pneumatic shock mount system that minimizes transmission of mechanical noise and vibration
- Minimally effected by varying load impedance
- Legendary Shure quality and reliability
The Beta 58A maintains a true supercardioid pattern throughout its frequency range. The Beta 58A has a shaped frequency response that is ideal for close-up vocals. The superb performance of this microphone is not affected by rough handling because of its rugged construction, proven shock mount system, and hardened steel mesh grille.
- Frequency response tailored for vocals, with brightened midrange and bass rolloff to control proximity effect
- Uniform supercardioid pattern for high gain before feedback and superior rejection of off–axis sound
- Neodymium magnet for high signal–to–noise output
- Hardened steel mesh grille that resists wear and abuse
- Advanced pneumatic shock mount system that minimizes transmission of mechanical noise and vibration
- Minimally effected by varying load impedance
- Legendary Shure quality and reliability
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone sensitivity | -51 dB |
| Microphone frequency | 50 - 16000 Hz |
| Microphone input impedance | 150 Ω |
| Type | Stage/performance microphone |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Connector(s) | XLR |
| Performance | |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Microphone weight | 278 g |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Other features | |
| Connector(s) | XLR |