We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Turtle Beach Recon Chat Headset for PS5, PS4, Xbox, Switch - White & Blue
SKU
TBS-3346-02
Login for pricing
In Stock:
0 available
Headset for PS4, 40mm, 80Hz - 10kHz, Omni-Directional Microphone, 3.5mm, White
Category: Headphones & Headsets
| SKU | TBS-3346-02 |
|---|---|
| EAN | 0731855033461 |
| Manufacturer | Turtle Beach |
| Availability | Out of Stock |
Get More Chat For Your Money
It’s time to replace the chat headset that came with your PlayStation4 console. Get better sound and crystal clear chat with the lightweight and reversible Turtle Beach Recon Chat headset.
Now Hear This
Constructed with a unique open ear-cup, the Recon Chat lets you hear game audio in stereo from your TV or home entertainment system in both ears. For those who sport glasses, our SpecsFit design allows you to wear your headset and your glasses at comfortably at the same time.
Turtle Beach’s renowned high-sensitivity mic ensures your every command is heard loud and clear, while the large 40mm speaker delivers crystal clear chat audio from other players.
Take Control
Convenient in-line controls place Mic Mute and Chat Volume right at your fingertips. While the standard 3.5mm connection easily connects your Recon Chat to the PlayStation4 controller or other compatible devices.
Recon Chat Headset for PlayStation4 Pro and PlayStation4. Get more chat for your money.
Versatile Compatibility - Works great with PS4 and Xbox One controllers with the 3.5mm jack, as well as mobile/tablet devices with a 3.5mm connection.
High Quality 40mm Speaker - A large, high quality 40mm speaker delivers crystal clear chat audio.
Unique Open Ear-Cup - A unique open ear-cup design allows gamers to hear game audio from the TV or home theater system in both ears (in stereo), while hearing chat audio from other players through the headset.
Crystal Clear Chat - Turtle Beach's renowned high-sensitivity mic picks-up your voice and ensures your every command is heard loud and clear.
Glasses Friendly - Turtle Beach’s innovative SpecsFit glasses avoidance zone lets gamers with glasses play in comfort thanks to the special channel in the ear-cushion which alleviates pressure on your glasses from the headset.
Convenient In-line Controls - Convenient in-line controls place Chat Volume and Mic Mute right at your fingertips.
Reversible Over-Ear Design - Features a full-size ear-cup that can be worn over the right or left ear, whichever is more comfortable.
It’s time to replace the chat headset that came with your PlayStation4 console. Get better sound and crystal clear chat with the lightweight and reversible Turtle Beach Recon Chat headset.
Now Hear This
Constructed with a unique open ear-cup, the Recon Chat lets you hear game audio in stereo from your TV or home entertainment system in both ears. For those who sport glasses, our SpecsFit design allows you to wear your headset and your glasses at comfortably at the same time.
Turtle Beach’s renowned high-sensitivity mic ensures your every command is heard loud and clear, while the large 40mm speaker delivers crystal clear chat audio from other players.
Take Control
Convenient in-line controls place Mic Mute and Chat Volume right at your fingertips. While the standard 3.5mm connection easily connects your Recon Chat to the PlayStation4 controller or other compatible devices.
Recon Chat Headset for PlayStation4 Pro and PlayStation4. Get more chat for your money.
Versatile Compatibility - Works great with PS4 and Xbox One controllers with the 3.5mm jack, as well as mobile/tablet devices with a 3.5mm connection.
High Quality 40mm Speaker - A large, high quality 40mm speaker delivers crystal clear chat audio.
Unique Open Ear-Cup - A unique open ear-cup design allows gamers to hear game audio from the TV or home theater system in both ears (in stereo), while hearing chat audio from other players through the headset.
Crystal Clear Chat - Turtle Beach's renowned high-sensitivity mic picks-up your voice and ensures your every command is heard loud and clear.
Glasses Friendly - Turtle Beach’s innovative SpecsFit glasses avoidance zone lets gamers with glasses play in comfort thanks to the special channel in the ear-cushion which alleviates pressure on your glasses from the headset.
Convenient In-line Controls - Convenient in-line controls place Chat Volume and Mic Mute right at your fingertips.
Reversible Over-Ear Design - Features a full-size ear-cup that can be worn over the right or left ear, whichever is more comfortable.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Blue, White |
| Volume control | Rotary |
| Control unit type | In-line control unit |
| Technical details | |
| Material | Fabric, Foam |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Blue, White |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Fabric, Foam |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Blue, White |
| Volume control | Rotary |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 80 - 10000 Hz |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
|---|---|
| Control unit type | In-line control unit |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 214 g |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Material | Fabric, Foam |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| 2.5 mm connector | No |
| Material | Fabric, Foam |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |