We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Snom A330D Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black
SKU
00004598
Login for pricing
In Stock:
0 available
Snom A330D, Wired, Office/Call center, 20 - 20000 Hz, 220 g, Headset, Black
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 00004598 |
| EAN | 4260059583831 |
| Manufacturer | Snom |
| Availability | Out of Stock |
Snom A330D. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Office/Call center. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Cable length: 2.4 m. Weight: 220 g. Product colour: Black
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Cable length | 2.4 m |
| Cable colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Mute |
| Technical details | |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2.4 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -35 dB |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 220 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package weight | 540 g |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Other features | |
| Volume control | Button |