We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Skullcandy SLYR Pro Wireless Headset Wired & Wireless Head-band Gaming USB Type-C / USB Type-A Bluetooth Black, Blue, White
SKU
S6SCY-R116
- 24-Hour Battery + Rapid Charge
- Enhanced Sound PerceptionTM
- Clear Voice Smart Mic
- Bluetooth v5.3
- 2.4ghz Wireless with Included USB-A Transmitter
- Advanced Features via Skullcandy Software
Category: Headphones & Headsets
| SKU | S6SCY-R116 |
|---|---|
| EAN | 0810045689685 |
| Manufacturer | Skullcandy |
| Availability | Out of Stock |
WIRELESS GAMING ON ANY PLATFORM.
Our console-specific gaming headset connects effortlessly with Bluetooth, low-latency wireless or the included 3.5mm aux cable. Intuitive earcup buttons deliver total control with zero game interruption. On any modern console, SLYR Pro Wireless gives you the immersive audio advantage.
Our console-specific gaming headset connects effortlessly with Bluetooth, low-latency wireless or the included 3.5mm aux cable. Intuitive earcup buttons deliver total control with zero game interruption. On any modern console, SLYR Pro Wireless gives you the immersive audio advantage.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Blue, White |
| Volume control | Rotary |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Detachable cable | Yes |
| Colour name | PlayStation |
| Market segment | Consumer |
| Technical details | |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Blue, White |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Blue, White |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Colour name | PlayStation |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 95 dB |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Control unit | |
|---|---|
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Battery | |
| Continuous audio playback time | 30 h |
| Fast charging time | 10 min |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 274 g |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-C to USB Type-A |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-C to USB Type-A |
| AC adapter included | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Other features | |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | Yes |
| Continuous audio playback time | 30 h |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Colour name | PlayStation |