We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Skullcandy Sesh Anc Active Headset True Wireless Stereo (TWS) In-ear Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth Black
SKU
S2SAW-S749
Login for pricing
In Stock:
0 available
20Hz – 20KHz, 16Ω, Driver Diameter: 12mm, THD: 2%, BT 5.3, Black
- Product Type: True Wireless In-Ear
- Connection Type: Bluetooth® 5.3
- Impedance: 16Ω
- Driver Diameter: 12mm
- THD: 2%
- Sound Pressure Level: 99dB ± 3dB
- Frequency Response: 20Hz – 20KHz
- Weight: 56g
Category: Headphones & Headsets
| SKU | S2SAW-S749 |
|---|---|
| EAN | 0810045689449 |
| Manufacturer | Skullcandy |
| Availability | Out of Stock |
Looking for one pair of active earbuds to do it all? Sesh ANC Active features all-day battery, fully waterproof construction and a specially designed Fit Grip that keeps it comfortably in place whether you’re at play or at home. Plus, adjustable 4-Mic Active Noise Canceling helps you get in the zone before, during and after the action.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Country of origin | China |
| Auto power off | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Volume control | Touch |
| Equalizer modes | Music |
| Protection features | Dust resistant |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Charging case | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Volume control | Touch |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 97 dB |
| Driver unit | 1.2 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Number of microphones | 4 |
| Battery | |
| Fast charging | Yes |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 37 h |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC off) | 9 h |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC on) | 26 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 6 h |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Amplifier | |
| Equalizer modes | Music |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 63.5 g |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Charging case type | Wired |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Charging case | Yes |
| Accessories included in set | 3 sizes gel eartips |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB Type-C |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Auto power off | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Volume control | Touch |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Equalizer modes | Music |
| User guide | Yes |