We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Skullcandy PUSH PLAY ACTIVE Headset Wireless In-ear Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth Black, Orange
SKU
S2PPW-S749
Login for pricing
In Stock:
0 available
Bluetooth 5.3, 22Ω ± 15%, 6mm, 104dB ± 3dB, 20Hz – 20KHz, 67g
- 34 Hours Total Battery + Rapid Charge
- Sweat & Water Resistant
- Flexible Secure-Fit Over-Ear Hangers
- Stay-Aware Mode
- Multipoint Pairing
- Call & Media Controls
Category: Headphones & Headsets
| SKU | S2PPW-S749 |
|---|---|
| EAN | 0810045689463 |
| Manufacturer | Skullcandy |
| Availability | Out of Stock |
MAXIMUM FUN.
Push Play Active is built for any active lifestyle, any weather and any condition. It shrugs off sweat, water, and even dust and dirt. Secure, low-profile ear hangers keep your buds comfortably in place, no matter how hard you play, and 34 hours of play time means Push Play Active won’t quit until you do.
Push Play Active is built for any active lifestyle, any weather and any condition. It shrugs off sweat, water, and even dust and dirt. Secure, low-profile ear hangers keep your buds comfortably in place, no matter how hard you play, and 34 hours of play time means Push Play Active won’t quit until you do.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Country of origin | Vietnam |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Orange |
| Volume control | Touch |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Type | Headsets |
| Headset connectivity | Bluetooth |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Orange |
| Country of origin | Vietnam |
| Connector type | USB-C, |
| Charging case | Yes |
| Net weight | 67 g |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Orange |
| Volume control | Touch |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 22 Ω |
| Headphone sensitivity | 104 dB |
| Driver unit | 6 mm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 66.9 g |
| Width | 53 mm |
| Height | 86 mm |
| Depth | 34 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 148 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package weight | 44 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Charging case type | Wired |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Charging case | Yes |
| Accessories included in set | 3 sizes foam eartips |
| Supplier features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Connector type | USB-C, |
| Type | Headsets |
| Headset connectivity | Bluetooth |
| Volume control | Touch |
| Quick start guide | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |