We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Skullcandy Hesh 540 ANC Headset Wired & Wireless Head-band Calls/Music Bluetooth White
SKU
S6HAW-T001
- Adjustable 4-Mic Active Noise Canceling
- Customize with the Skullcandy App
- Personal Sound by Mimi®
- Wear Detection
- 65 Hours Battery + Rapid Charge
- THX® Spatial Audio
Category: Headphones & Headsets
| SKU | S6HAW-T001 |
|---|---|
| EAN | 0810145322765 |
| Manufacturer | Skullcandy |
| Availability | Out of Stock |
Surround Sound In Style
Block out the noise. Dial up the vibe. With Active Noise Canceling and THX® Spatial Audio, Hesh 540 ANC doesn’t just play your music—it drops you right into it. Whether you're jamming, binging, or just zoning out, it’s all immersive, all day.
Block out the noise. Dial up the vibe. With Active Noise Canceling and THX® Spatial Audio, Hesh 540 ANC doesn’t just play your music—it drops you right into it. Whether you're jamming, binging, or just zoning out, it’s all immersive, all day.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Foldable | Yes |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Detachable cable | Yes |
| Colour name | Bone |
| Adjustable headband | Yes |
| Conversation Awareness | Yes |
| Market segment | Consumer |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Foldable | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Foldable | Yes |
| Colour name | Bone |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 36 Ω |
| Headphone sensitivity | 119.4 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Number of microphones | 4 |
| Control unit | |
|---|---|
| Control unit type | On-ear control unit |
| Battery | |
| Fast charging time | 10 min |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 65 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 50 h |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AUX, USB Type-C |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AUX, USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Other features | |
| Quick start guide | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Colour name | Bone |