We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shure AONIC 4
SKU
SE42HYBK+UNI-EFS
Category: Headphones & Headsets
| SKU | SE42HYBK+UNI-EFS |
|---|---|
| EAN | 0042406581219 |
| Manufacturer | Shure |
| Availability | Out of Stock |
The first dual-driver hybrid earphone from Shure, the AONIC 4 Sound Isolating™ Earphone features warm, detailed sound through a combination dynamic and balanced armature design and unique acoustic pathway. Experience comfort and immersive audio wherever you go. BORN IN THE STUDIO Breakthrough engineering and years of development culminated in this first for Shure. A balanced armature and dynamic driver system specially tuned to deliver the best of both worlds - dynamic bass and extended high frequency detail with natural separation between instruments and clear voice articulation. WHY IT'S BETTER Immersive audio. Own your audio space with Sound Isolating™ design that eliminates noise and keeps your experience pristine. It’s the right way to listen and the only way to really hear. Get comfortable. A complete fit kit of custom sleeves makes your earphones uniquely yours. Settle in for marathon listening sessions or a long day of work with audio that feels better and stays securely in place. Communicate Clearly. Plug directly in with 3.5 mm connection to take calls, control voice commands or volume and music playback with integrated remote + mic.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | In-line |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Grey, Translucent |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 57 °C |
| Storage temperature (T-T) | -29 - 74 °C |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Detachable cable | Yes |
| Technical details | |
| Driver type | Balanced + Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Grey, Translucent |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | In-line |
| Driver type | Balanced + Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Grey, Translucent |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Noise reduction | Yes |
| Driver type | Balanced + Dynamic |
| Headphone frequency | 20 - 19000 Hz |
| Impedance | 7 Ω |
| Headphone sensitivity | 106 dB |
| Noise reduction type | Active |
| Microphone | |
| Microphone type | In-line |
| Control unit | |
|---|---|
| Control unit type | In-line control unit |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 57 °C |
| Storage temperature (T-T) | -29 - 74 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 21.1 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Audio adapters included | 6.3 mm |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Packaging content | |
| Audio adapters included | 6.3 mm |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Accessories included in set | 3 sizes silicone eartips |
| Other features | |
| Package type | Hanging box |