We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sennheiser SC 75 Headset Head-band Black
SKU
507085
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 507085 |
| EAN | 4044155212419 |
| Manufacturer | Sennheiser |
| Availability | Out of Stock |
Get easily connected and manage your calls on your mobile device, such as smartphone or tablet, via the Culture Plus Mobile SC 75 headset’s 3.5 mm jack
Eye-catching styling looks good from front-desk to video call. A lightweight headband with leatherette padding and a choice between large acoustic foam ear pads or soft, removable leatherette covers, give you immediate wearing comfort.
If you work in a busy office, you will appreciate the voice clarity of the Culture Plus Series headsets. With a noise-cancelling microphone and wideband sound, every word comes through crisp and clear for you and the other party. It’s as if you’re having a face-to-face conversation.
Eye-catching styling looks good from front-desk to video call. A lightweight headband with leatherette padding and a choice between large acoustic foam ear pads or soft, removable leatherette covers, give you immediate wearing comfort.
If you work in a busy office, you will appreciate the voice clarity of the Culture Plus Series headsets. With a noise-cancelling microphone and wideband sound, every word comes through crisp and clear for you and the other party. It’s as if you’re having a face-to-face conversation.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.12 m |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.12 m |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 60 - 16000 Hz |
| Headphone sensitivity | 118 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Noise-canceling | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 92 g |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package weight | 130 g |
| Carrying case | Yes |
| Other features | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |