We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sennheiser CC 530
SKU
5359
- Optimized for narrowband desk phones
- Connects easily via the Easy Disconnect plug and a bottom cable to your desk phone
- Clear and natural communication
- With ultra noise-cancelling microphone that filters out ambient sound and EPOS VoiceTM for a natural listening experience
- Wearing flexibility
- Switch between ear clip and headband wearing style. Possible to wear on both right and left side
- Extra comfort
- Thanks to generous padding on the headband and leatherette ear pad for a comfortable fit
- Individual fit for optimal clarity and comfort
- 300° adjustable microphone boom arm placement for optimal speech clarity and a dual adjustable headband for a balanced fit
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 5359 |
|---|---|
| EAN | 0615104053595 |
| Manufacturer | EPOS |
| Availability | Out of Stock |
Protects your hearing
From acoustic shock with EPOS ActiveGard® technology
Easy Disconnect for convenience
Ideal for user flexibility, changing shifts or hot desking environments
Wired, robust, single-sided, narrowband headset with Easy Disconnect, optimized for desk phones. Great sound and wearing comfort with flexible wearing style including both ear hook and headband for professional office communication.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Adjustable headband | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 300 - 3400 Hz |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Package weight | 200 g |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Pouch | Yes |
| Ear pads | Yes |
| Ear pad size | 4.2 cm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 335 mm |
| Master (outer) case length | 375 mm |
| Master (outer) case height | 365 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |