We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MediaRange MROS307 headphones/headset Wireless Head-band Calls/Music USB Type-C Bluetooth Black
SKU
MROS307
Login for pricing
In Stock:
0 available
Wireless, BT 5.2, 20 Hz - 20 kHz, 400mAh, LiPo, 3.7V, 1.48Wh, USB-C, DC 5V/1A, 32 Ω, 115 dB, ENC Stereo, Black, 168 x 185 x 60mm, 150 g
Category: Headphones & Headsets
| SKU | MROS307 |
|---|---|
| EAN | 4260664878315 |
| Manufacturer | MediaRange |
| Availability | Out of Stock |
MediaRange Wireless ENC Stereo Headset with rotatable microphone arm, Function Buttons, Rechargeable 400mAh Battery, 2-Device Pairing (BT Ver. 5.2), Black
Reliable audio solutions from MediaRange – perfect for work, entertainment, and everyday use.
MediaRange headsets combine outstanding sound quality, modern features, and long-lasting comfort. Whether you are making calls, enjoying music, or participating in online meetings, our headset ensures clear communication and immersive audio.
Thanks to Bluetooth 5.2 and the included USB receiver, you can easily pair up to two devices and switch seamlessly between them. The multifunction buttons let you control music, calls, and voice assistants effortlessly. With up to 55 hours of playback time or 35 hours of talk time, this headset is ideal for professional use as well as personal entertainment.
The soft ear cushions and lightweight design provide all-day comfort, while the 270° rotatable microphone arm allows flexible use with one-click mute function. Rechargeable via USB-C, the integrated lithium-polymer battery guarantees long performance with a standby time of up to 300 hours.
Reliable audio solutions from MediaRange – perfect for work, entertainment, and everyday use.
MediaRange headsets combine outstanding sound quality, modern features, and long-lasting comfort. Whether you are making calls, enjoying music, or participating in online meetings, our headset ensures clear communication and immersive audio.
Thanks to Bluetooth 5.2 and the included USB receiver, you can easily pair up to two devices and switch seamlessly between them. The multifunction buttons let you control music, calls, and voice assistants effortlessly. With up to 55 hours of playback time or 35 hours of talk time, this headset is ideal for professional use as well as personal entertainment.
The soft ear cushions and lightweight design provide all-day comfort, while the 270° rotatable microphone arm allows flexible use with one-click mute function. Rechargeable via USB-C, the integrated lithium-polymer battery guarantees long performance with a standby time of up to 300 hours.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Easy pairing | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless receiver interface | USB |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 15 m |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | HFP, A2DP, AVRCP, HSP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone mute | Yes |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery capacity | 400 mAh |
| Talk time | 35 h |
| Continuous audio playback time | 55 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Standby time | 300 h |
| Battery capacity | 1.48 Wh |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Music player | |
| Audio formats supported | AAC, SBC |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Width | 168 mm |
| Height | 185 mm |
| Depth | 60 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Charging stand | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Other features | |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver included | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Continuous audio playback time | 55 h |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | HFP, A2DP, AVRCP, HSP |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 1 A |