We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Koss UR20 Headphones Wired Head-band Music Black
SKU
145192980
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 145192980 |
|---|---|
| Manufacturer | Koss |
| Availability | Out of Stock |
Well suited for professional DJs seeking sound intensity and bass, the Koss UR20 Full Size noise isolating headphones are every bit as well suited for any music lover. Designed to endure the rigors of a recording session, these closed headphones just as easily enhance typical listening sessions.
With an extended frequency response, closed leatherette ear cushions and great sound, the lightweight UR20 noise isolating headphones are suitable for any level of music enthusiast.
With an extended frequency response, closed leatherette ear cushions and great sound, the lightweight UR20 noise isolating headphones are suitable for any level of music enthusiast.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Recommended usage | Music |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Headphones | |
|---|---|
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 30 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 97 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.3% |
| Packaging data | |
| Package width | 115 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package weight | 990 g |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| AC adapter included | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |