We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Evolve 65t Titanium Black, Link 370, MS
SKU
6598-832-109
- Superior true wireless call quality, 4-microphone technology, Skype for Business and UC-certified for professional sound on the go and 100% free of wires.
- Up to 5 hours of battery on a single charge and 15 hours with the pocket-friendly charging case included.
- Block out disruptive background noise with multiple fitting options that provide a snug in-ear fit that seals out sound, providing passive noise-cancellation to help you focus.
- Personalise your call and music experience with a customisable equaliser in the Jabra Sound+ app.
- With proven true wireless connectivity for fewer audio drop-outs, the Jabra Evolve 65t delivers a trusted, reliable connection.
- One-touch access to Amazon Alexa, Siri® or Google AssistantTM (dependent on the smartphone operating system).
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wireless |
|---|---|
| Style | In-ear |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 6598-832-109 |
| EAN | 5706991022070 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Professional-grade sound. True wireless earbuds.
Superior, true wireless call quality with 4-microphone technology. Microsoft Teams and UC-certified for professional sound on the go, 100% free of wires.
All-day power. Always connected.
Up to 5 hours battery on a single charge, 15 hours with the pocket-friendly charging case included. Simultaneously connects to two devices at the same time.
Blocks out disruptive background noise. On-the-go concentration.
Multiple fitting options provide a snug in-ear fit that seals out sound, giving Passive Noise Cancellation to help you focus.
Customisable equaliser. Your sound, the way you want to hear it.
Personalise your call and music experience with a customisable equaliser in the Jabra Sound+ app.
Third-generation technology. Trusted, reliable connection.
Proven true wireless connectivity for fewer audio drop-outs.
Voice assistant enabled. And made simple.
One-touch access to Amazon Alexa, Siri®, or Google AssistantTM.*
The Jabra Evolve 65t is engineered to be the world’s first UC-certified true wireless earbuds. Designed for business professionals, enjoy Skype for Business and UC-certified sound with 4-microphone technology. Take calls from your smartphone or plug in the USB adapter to your PC or laptop and take calls from your softphone. With up to 15 hours of battery, passive noise-cancellation and third-generation true wireless technology, the Evolve 65t ensures that your calls last the day, block out disruptive background noise and avoid audio drop-outs.
The Jabra Evolve 65t are the world’s first UC-certified, true wireless earbuds. Features include Bluetooth 5.0, passive noise-cancellation, long battery life (up to 15 hours) and multiple EarGels™ for a personalised, secure fit. Enjoy crystal-clear sound quality and rock-solid call and music connection.
The Jabra Evolve 65t are the world’s first UC-certified, true wireless earbuds. Features include Bluetooth 5.0, passive noise-cancellation, long battery life (up to 15 hours) and multiple EarGels™ for a personalised, secure fit. Enjoy crystal-clear sound quality and rock-solid call and music connection.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | Yes |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Certification | Avaya;Cisco;Microsoft |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Bluetooth |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | Yes |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Ear gels size L;Ear gels size M;Ear gels size S |
| Easy pairing | Yes |
| Charging case | Yes |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Certification | Avaya;Cisco;Microsoft |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone mute | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Battery | |
| Talk time | 15 h |
| Continuous audio playback time | 15 h |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Indication | |
| Battery level indicator | Yes |
| LED indicators | Bluetooth |
| Music player | |
|---|---|
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Left earpiece weight | 5.8 g |
| Right earpiece weight | 6.5 g |
| Charging case weight | 67 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;EarGels;Protective bag;User documents;Charging case;USB cable |
| Carrying case | No |
| Charging case | Yes |
| Charging stand | No |
| Packaging data | |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;EarGels;Protective bag;User documents;Charging case;USB cable |
| Certificates | |
| Certification | Avaya;Cisco;Microsoft |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Features | |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Supplier features | |
| Charging time | 120 min |
| Other features | |
| Auto power off | Yes |
| Speakerphone | No |
| Continuous audio playback time | 15 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Ear gels size L;Ear gels size M;Ear gels size S |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Battery level indicator | Yes |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;EarGels;Protective bag;User documents;Charging case;USB cable |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 120 min |
| Protective pouch | Yes |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |