We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Esperanza EH188B headphones/headset Wireless In-ear Sports Bluetooth Blue
SKU
EH188B
Category: Headphones & Headsets
| SKU | EH188B |
|---|---|
| EAN | 5901299941379 |
| Manufacturer | Esperanza |
| Availability | Out of Stock |
ESPERANZA BLUETOOTH SPORT EARPHONES BLACK/BLUE
High quality Bluetooth earphones. They have an ergonomic ear-shaped shape that holds them behind the ear. The remote control has a sensitive microphone and provides convenient volume control as well as receiving/ending telephone calls. The batteries placed in the headphones allow for a long talk and standby time. Perfect for long journeys and everyday use. Charging cable included.
High quality Bluetooth earphones. They have an ergonomic ear-shaped shape that holds them behind the ear. The remote control has a sensitive microphone and provides convenient volume control as well as receiving/ending telephone calls. The batteries placed in the headphones allow for a long talk and standby time. Perfect for long journeys and everyday use. Charging cable included.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Sports |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Blue |
| Volume control | Buttons |
| Cable length | 60 m |
| Control unit type | In-line control unit |
| Technical details | |
| Buttons quantity | 3 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Blue |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Blue |
| Volume control | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Cable length | 60 m |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 280 - 16000 Hz |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Battery | |
| Battery voltage | 5 V |
| Battery capacity | 60 mAh |
| Talk time | 4.5 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 3.5 h |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Packaging content | |
| Extension cable length | 15 m |
| USB cable length | 1 m |
| USB charger included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging data | |
| Extension cable length | 15 m |
| Other features | |
| Extension cable length | 15 m |
| Buttons quantity | 3 |
| Volume control | Buttons |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| USB cable length | 1 m |
| USB charger included | Yes |