We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Esperanza EH141K headphones/headset Wired Head-band Music Black
SKU
EH141K
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Music |
| Microphone type | Not available |
| SKU | EH141K |
| EAN | 5901299903841 |
| Manufacturer | Esperanza |
| Availability | Out of Stock |
High quality, classic design stereo headphones with volume control. Easy adjustable, elastic, soft padded headband. Soft ear cushions are covered with noise cancelling leatherette material. Compatible with all popular sound cards and audio devices. Enjoy high quality sound music listening, movie watching and playing games.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Not available |
| Recommended usage | Music |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Foldable | Yes |
| Cable length | 5 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Rotary |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Not available |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Foldable | Yes |
| Control type | Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| 6.35 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | No |
| 2x 2.5 mm connectors | No |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 5 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Not available |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Rotary |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
| 2.5 mm connector | No |
| 2x 2.5 mm connectors | No |
| Volume control | Rotary |