AV Link 100.363UK headphones/headset Wired In-ear White
SKU
100.363UK
Login for pricing
In Stock: 24 available
In-ear Stereo Earphones
  • Fitted with 10mmØ super bass ferrite magnetic drivers
  • Produce clear and full sound
  • 1.2m lead with a 3.5mm stereo jack plug
More Information
Connection Wired
Style In-ear
SKU 100.363UK
EAN 5015972099490
Manufacturer AV Link
Availability In Stock
Performance
Product typeHeadphones
Wearing styleIn-ear
Product colourWhite
Cable length1.2 m
Technical details
Wearing styleIn-ear
Product colourWhite
Maximum input power100 mW
Design
Product typeHeadphones
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired
3.5 mm connectorYes
2.5 mm connectorNo
6.35 mm connectorNo
USB connectivityNo
BluetoothNo
RF connectivityNo
Cable length1.2 m
Headphones
Maximum input power100 mW
Ear couplingIntraaural
Headphone frequency20 - 20000 Hz
Impedance32 Ω
Headphone sensitivity98 dB
Weight & dimensions
Weight42 g
Width22 mm
Height129 mm
Depth9 mm
Other features
Maximum input power100 mW
2.5 mm connectorNo
You may also be interested in
Compare Products
Product AV Link 100.363UK headphones/headset Wired In-ear White
New
AV Link 100.363UK headphones/headset W... Login for pricing
Sandberg Bulk Headphone
Bestseller
Sandberg Bulk Headphone Login for pricing
Conceptronic Allround Stereo Headset Conceptronic Allround Stereo Headset Login for pricing
connektgear HP503 Basic Stereo PC On-Ear Headset with In-Line Mic and Volume Control - Black
Hot Product
connektgear HP503 Basic Stereo PC On-E... Login for pricing
Manhattan Stereo On-Ear Headphones (3.5mm), Adjustable Split Headband, Foam Earpads, Speaker 80W max, Standard 3.5mm stereo jack/plug for audio output, cable 2.2m, Black, Three Year Warranty Manhattan Stereo On-Ear Headphones (3.... Login for pricing