APC Back-UPS, 1050VA/600W Floor/Wall Mount, 230V, 8x British BS1363A outlets, USB Type A+C Port, User Replaceable Battery
SKU
BE1050G2-UK
Login for pricing
In Stock: 155 available
Back-UPS, 1050VA/600W Floor/Wall Mount, 230V, 8x British BS1363A outlets, USB Type A+C Port, User Replaceable Battery
  • Compact size acommodates installation in a variety of environments
  • Data line protection ensures complete protection of your equipment from surges
  • LED display provides easy-to-read status of unit and utility power conditions
  • Audible alarms provide notification of changing utility power and UPS power conditions
  • Environmental performance of the product
More Information
Output power capacity 1.05 kVA
Product colour Black
Output power 600 W
Form factor Desktop
SKU BE1050G2-UK
EAN 0731304738305
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Power
Output power600 W
Input operation voltage (min)180 V
Input operation voltage (max)266 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)230 V
Surge energy rating310 J
Maximum current10 A
Efficiency80%
Output power capacity1.05 kVA
Performance
UPS topologyStandby (Offline)
WaveformStepwise
Response time6 ms
Surge protectionYes
Noise level45 dB
Features
UPS topologyStandby (Offline)
WaveformStepwise
Response time6 ms
Output power600 W
Surge energy rating310 J
Maximum current10 A
Efficiency80%
Surge protectionYes
Noise level45 dB
Input frequency47/63 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesBS 1363
USB port typeUSB Type-A
Battery
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologyLead-Acid
Battery recharge time6 h
Design
Form factorDesktop
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Non-operating altitude0 - 4572 m
Technical details
Warranty period2 year(s)
Compliance certificatesCE, EAC
Certificates
Compliance certificatesCE, EAC
Weight & dimensions
Package width441 mm
Package depth186 mm
Package height190 mm
Weight4.6 kg
Width130 mm
Package weight4.4 kg
Height120 mm
Depth365 mm
Packaging data
Package width441 mm
Package depth186 mm
Package height190 mm
Package weight4.4 kg
Logistics data
Warranty period2 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Back-UPS, 1050VA/600W Floor/Wall Mount, 230V, 8x British BS1363A outlets, USB Type A+C Port, User Replaceable Battery