AOC G4 Q27G42XNE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red
SKU
Q27G42XNE
Login for pricing
In Stock: 0 available
Screen size (inch) 27, Panel resolution 2560x1440, Max Refresh rate 180 Hz, Response time MPRT 0.5 ms, Panel type Fast VA, HDMI HDMI 2.0 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
More Information
SKU Q27G42XNE
EAN 4038986642613
Manufacturer AOC
Availability Out of Stock
Product Family G4
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
E-sports monitor stand
E-sports monitor stand
Low Input Lag
Low Input Lag
Live the game at its best with HDR10
Adaptive sync
Adaptive sync
Enhance your setup with the Q27G42XNE 27" QHD Gaming Monitor
The Q27G42XNE features a 27" QHD Fast VA panel, 180Hz refresh rate, and 1ms GtG response time for smooth and detailed visuals. With HDR10, FreeSync, and low input lag, it delivers reliable performance. A battle-station-ready design, recyclable packaging, and G-Menu software make this monitor a practical and eco-friendly choice for gamers.
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
VESA Adaptive Sync supportYes
AMD FreeSync refresh rate range48 - 310 Hz
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesCrosshair
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density108.7 ppi
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)127.8%
Adobe RGB coverage89.2%
HD typeQuad HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Digital horizontal frequency30 - 270 kHz
Digital vertical frequency48 - 180 Hz
Backlight typeW-LED
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)5000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast VA
DCI-P3 coverage93.1%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.58 cm
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT)0.5 ms
Anti-glare screenYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages19
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Design
Market positioningGaming
CertificationWEEE,REACH compliant,RoHs compliant
Product colourBlack, Red
Front bezel colourBlack
Frameless designYes
Detachable standYes
Bezel thickness typeFrameless
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)366.3 mm
Depth (without stand)51 mm
Width (without stand)613.9 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack, Red
Front bezel colourBlack
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Warranty period3 year(s)
Power supply typeInternal
Weight (with stand)3.7 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
Tilt angle range-3 - 21°
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages19
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)27 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours34 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)366.3 mm
Depth (without stand)51 mm
Width (without stand)613.9 mm
Width (with stand)613.9 mm
Depth (with stand)197.6 mm
Height (with stand)449.6 mm
Weight (with stand)3.7 kg
Weight (without stand)3.31 kg
Package width690 mm
Package depth126 mm
Package height454 mm
Package weight5.96 kg
Packaging data
Package width690 mm
Package depth126 mm
Package height454 mm
Package weight5.96 kg
Cables includedAC, HDMI, DisplayPort
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
HDMI cable length1.8 m
Indication
LED indicatorsYes
Sustainability
Other features
DCI-P3 coverage93.1%
Bezel thickness typeFrameless
Warranty period3 year(s)
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Height (without stand)366.3 mm
Depth (without stand)51 mm
Width (without stand)613.9 mm
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product AOC G4 Q27G42XNE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red