AOC G4 C27G4ZXE computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
C27G4ZXE
Login for pricing
In Stock: 300 available
Screen size (inch) 27, Panel resolution 1920x1080, Max Refresh rate 280 Hz, Response time MPRT 0.3 ms, Panel type Fast VA, HDMI HDMI 2.0 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU C27G4ZXE
EAN 4038986182027
Manufacturer AOC
Availability In Stock
Product Family G4
Additional Image URLs https://objects.icecat.biz/objects/mmo_120817626_1727858919_9505_3545773.png
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
280 Hz Refresh Rate
280 Hz Refresh Rate
The AGON by AOC monitor, with its groundbreaking 280Hz, is a game-changer for competitive gamers. The AGON by AOC monitor 's lightning-fast speed and pinpoint precision translate into an undeniable advantage in fast-paced games, allowing you to react quicker and hit your targets with unmatched accuracy.
1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
0.3ms MPRT Response Time
0.3ms MPRT Response Time
1500R Curved
1500R Curved
E-sports monitor stand
E-sports monitor stand
Elevate your game experience with 27’’ FHD Fast VA Curved with 280Hz and 0,3ms MPRT
Empower your gaming experience with the AOC C27G4ZXE, meticulously crafted for your perfect game performance. This 27-inch curved monitor offers a Fast VA panel with up to 1ms GtG, 280Hz refresh rate, and lightning-fast 0,3ms response time. Conquer your gaming challenges with low input lag, tear-free visuals with Adaptive Sync technology and HDR 10 which ensure crystal-clear graphics and fast responsiveness. With an eSports base and AOC G-Menu, you will stay ahead while enjoying the control of your own gaming experience. "
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesCrosshair
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density81.59 ppi
Maximum refresh rate280 Hz
sRGB coverage (typical)124.2%
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3114 x 0.3114 mm
Horizontal scan range30 - 320 kHz
Vertical scan range48 - 280 Hz
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)4000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast VA
DCI-P3 coverage92.4%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1500R
Display diagonal (metric)68.6 cm
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT)0.3 ms
Anti-glare screenYes
Multimedia
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Frameless designYes
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)367.6 mm
Depth (without stand)78.7 mm
Width (without stand)611.5 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Warranty period3 year(s)
Power supply typeInternal
Game modeYes
Weight (with stand)4.97 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-3 - 21°
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)30 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours31 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)367.6 mm
Depth (without stand)78.7 mm
Width (without stand)611.5 mm
Width (with stand)611.5 mm
Depth (with stand)177 mm
Height (with stand)457 mm
Weight (with stand)4.97 kg
Weight (without stand)4.05 kg
Package width730 mm
Package depth161 mm
Package height440 mm
Package weight8.26 kg
Packaging data
Package width730 mm
Package depth161 mm
Package height440 mm
Package weight8.26 kg
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Sustainability
Other features
DCI-P3 coverage92.4%
Warranty period3 year(s)
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Height (without stand)367.6 mm
Depth (without stand)78.7 mm
Width (without stand)611.5 mm
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product AOC G4 C27G4ZXE computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black