3M BP133W1B display privacy filters Frameless display privacy filter 33.8 cm (13.3")
SKU
BP133W1B
Login for pricing
In Stock: 161 available
Bright Screen Privacy Filter for 13.3" Laptop, 16:10, Black
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Netbook
Maximum screen size 13.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU BP133W1B
EAN 0638060338544
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Features
Anti-reflectiveNo
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Easy to applyYes
Screen formatWidescreen
Scratch-resistantYes
Light transmission85%
Easy to cleanYes
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:10
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle60°
Blue light filterYes
Technical details
Scratch-resistantYes
Light transmission85%
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:10
Suitable forNetbook
Anti-reflectiveNo
Screen size HxW179 x 287 mm
Display diagonal (metric)337 cm
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Ergonomics
Screen size HxW179 x 287 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)17.9 cm (7.05")
Width (imperial)28.7 cm (11.3")
Width287 mm
Height179 mm
Other features
Product colourBlack
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M BP133W1B display privacy filters Frameless display privacy filter 33.8 cm (13.3")
Bestseller
3M BP133W1B display privacy filters Fr... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing