FOCUS-GX-850-V4-WHITE
Login for pricing
In Stock: 10 available
850 W, 80 PLUS Gold, ATX/EPS, 135 mm
  • 80 PLUS® GOLD
  • Fully Modular
  • ATX 3.0 & PCIe 5.0
More Information
SKU FOCUS-GX-850-V4-WHITE
EAN 4711173878568
Manufacturer Seasonic
Availability In Stock
Product Family Focus
FOCUS GX ATX 3.0
Following the well-established legacy of the Seasonic FOCUS Series, the FOCUS GX Series was upgraded to comply with the ATX 3.0 and PCIe 5.0 standards. Offering a complete range of power supplies ranging from 750 W to 1000 W with in a 140 mm depth, these units will be the perfect allies to power the newest high power graphics cards and processors on the market.
Digital Hybrid Fan Control
Reduced noise without increase in temperature
Extended fan life due to the reduced number of fan rotations
Optimized heat dissipation at all times
Unsurpassed silent performance in Fanless Mode
Fluid Dynamic Fan Bearing
Cooling
Fan diameter13.5 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Gold
PurposePC
SafetycTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE
Mean time between failures (MTBF)100000 h
Bearing technologyFDB
Design
Product colourWhite
Fan diameter13.5 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power850 W
Maximum input current (@220V)5.5 A
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current11 - 5.5 A
Maximum input current (@110V)11 A
Combined power (+3.3V)100 W
Combined power (+12V)840 W
Combined power (+5V)100 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)70 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Ports & interfaces
Motherboard power cable length61 cm
SATA power cable length550 mm
Peripheral (Molex) power cable length690 mm
CPU power cable length70 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors2
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express power connectors (6+2 pin)3
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Cabling typeFully-Modular
PCI Express power connectors (12+4 pin)1
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Certificates
Compliance certificatesCB, CE, EAC, REACH, RoHS, WEEE, cTUVus
Safety regulation & standards
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm
Packaging data
Package typeBox
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR
Warranty period10 year(s)
Logistics data
Warranty period10 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Seasonic Focus GX-850 power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ATX White Seasonic Focus GX-850 power supply uni... Login for pricing
Synology PSU 200W_1 power supply unit 200 W 24-pin ATX White
New
Synology PSU 200W_1 power supply unit... Login for pricing
HPE 660185-001 power supply unit 1200 W HPE 660185-001 power supply unit 1200 W Login for pricing
HPE 1200W Common Slot Platinum Plus Hot Plug Power Supply Kit HPE 1200W Common Slot Platinum Plus Ho... Login for pricing
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
Hot Product
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L... Login for pricing
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
Bestseller
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug L... Login for pricing
SKU
FOCUS-GX-850-V4-WHITE
PSU 200W_1