We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama 00201752 power bank 10000 mAh Wireless charging Anthracite
SKU
201752
Login for pricing
In Stock:
0 available
Qi2 Wireless Power Pack, 10000mAh, Inductive Charging, anthracite
- Wireless, fast and mobile charging: wireless charging power bank with precise, magnetic alignment - simply place and wirelessly charge all compatible smartphones, no matter whether you're at home, in the office or out and about
- One charge of the battery pack is enough to fully charge the Apple iPhone 14 twice, for example
- Via the USB-C connection, the power pack is fully charged in approx. 3.5 hours
- The tedious search for a charging cable and the tangle of cables are no more thanks to the wireless power pack
- Charging begins automatically after the smartphone is docked / placed on the portable charger
- To end the charging process, simply detach the smartphone from the external battery
Category: Power Banks
| SKU | 201752 |
|---|---|
| EAN | 4047443547057 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Out of Stock |
Wireless, fast and mobile charging: wireless charging power bank with precise, magnetic alignment - simply place and wirelessly charge all compatible smartphones, no matter whether you're at home, in the office or out and about
Power pack – energy to go
Wireless power bank provides an energy boost on the go: take photos, write messages or watch videos, just keep using your iPhone while you charge it wirelessly
Magnetic induction charger
The integrated magnetic ring means that compatible devices can be easily docked onto the charger and perfectly positioned for efficient charging - without any fiddly manual alignment
Inductive charging
Inductive charging technology for the wireless charging of compatible smartphones
Safe charging
Certified cells for maximum quality and safe charging: overcharge, overvoltage, overheating and short circuit protection
Saves the battery during the charging process
Optimized charging process saves the battery thus extending its service life
Compatible with Apple MagSafe and magnetic Hama mobile phone cases
The induction charger works with all original Apple MagSafe products and Hama mobile phone cases with magnetic ring
Pass-through charging
Thanks to charge through, you can charge your mobile phone with the power pack while the power bank itself is charging at the same time
Power pack – energy to go
Wireless power bank provides an energy boost on the go: take photos, write messages or watch videos, just keep using your iPhone while you charge it wirelessly
Magnetic induction charger
The integrated magnetic ring means that compatible devices can be easily docked onto the charger and perfectly positioned for efficient charging - without any fiddly manual alignment
Inductive charging
Inductive charging technology for the wireless charging of compatible smartphones
Safe charging
Certified cells for maximum quality and safe charging: overcharge, overvoltage, overheating and short circuit protection
Saves the battery during the charging process
Optimized charging process saves the battery thus extending its service life
Compatible with Apple MagSafe and magnetic Hama mobile phone cases
The induction charger works with all original Apple MagSafe products and Hama mobile phone cases with magnetic ring
Pass-through charging
Thanks to charge through, you can charge your mobile phone with the power pack while the power bank itself is charging at the same time
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Product colour | Anthracite |
| Power bank & device charging at once | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery charge time (USB) | 3.5 h |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| MagSafe compatible | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power protection features | Over voltage, Overcharge, Overheating, Short circuit |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery charge time (USB) | 3.5 h |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 68 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 15.8 mm |
| Weight | 196 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |