We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase INOM100677-BLP laptop case 38.1 cm (15") Sleeve case Pink
SKU
INOM100677-BLP
- Woolenex material
- Offers reliable protection for your device
- Zippered closure helps keep your laptop securely inside the case
- Fits most laptops with up to a 15" display
Category: Laptop Cases
| SKU | INOM100677-BLP |
|---|---|
| EAN | 0810006542264 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | In Stock |
Shield your notebook while on the move with this Incase Carry laptop sleeve. The high-quality Woolenex construction delivers dependable durability, while the zipper prevents the contents from slipping out. This Incase Carry laptop sleeve features an ultra-lightweight design that enhances portability and is compatible with 15-inch laptops for a precise fit.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Width | 337.8 mm |
| Height | 241 mm |
| Depth | 20.3 mm |
| Features | |
| Product main colour | Pink |
| Case type | Sleeve case |
| Tablet compartment | Yes |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Tablet compartment | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Case type | Sleeve case |
| Front pocket | Yes |
| Season | All seasons |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Incase INOM100677-BLP laptop case 38.1...
Login for pricing
|
Popular
JLC 14" V2 Neoprene Sleeve – Black
Login for pricing
|
JLC Neoprene Sleeve 11.6”
Login for pricing
|
Hot Product
Origin Storage Origin Smart Sleeve 13-...
Login for pricing
|
Bestseller
Origin Storage OSSL14 laptop case 35.6...
Login for pricing
|
Recommended
Origin Storage Origin Smart Sleeve 13-...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INOM100677-BLP
|
JLC14V2NPSL
|
JLCNEOSL11.6
|
TBS651GL-UF
|
OSSL14
|
BNS14UF-OS
|
| Manufacturer |
Incase
|
JLC
|
JLC
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| Material |
Polyester
|
Neoprene
|
Neoprene
|
Neoprene
|
Neoprene
|
Neoprene
|
| Maximum screen size |
14" to 15"
|
13" to 14"
|
11" to 12"
|
13" to 14"
|
13" to 14"
|
13" to 14"
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
| Case type |
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
| Product main colour |
Pink
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|





