We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HyperX Delta Backpack
SKU
8C524AA
- Built to transport your daily essentials with your gaming essentials. The padded sleeve can hold laptops with up to 16-inch screens, with exterior pockets that can hold up to 32 oz. water bottles.
- Partially built from tough, post-consumer recycled 600D polyester, this backpack is tear-resistant and weather-resistant, providing safe, dry storage for your gear.
- Make your setup truly portable. HyperX Delta features a luggage handle pass-through for versatile transport. The lightweight, compact design is perfect for daily commutes, school life, and travel.
- Featuring the classic HyperX colorway, custom zipper pulls, unique interior lining, and a removable HyperX patch. Show your love of gaming and the HyperX brand while you’re on the go.
Category: Laptop Cases
| SKU | 8C524AA |
|---|---|
| EAN | 0197192827147 |
| Manufacturer | HyperX |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Stylish everyday bag to rep your gaming lifestyle
Built to transport your daily essentials with your gaming essentials. The padded sleeve can hold laptops with up to 16-inch screens, with exterior pockets that can hold up to 32 oz. water bottles.
Durable and weather-resistant
Partially built from tough, post-consumer recycled 600D polyester, this backpack is tear-resistant and weather-resistant, providing safe, dry storage for your gear.
Mobilize your setup.
Make your setup truly portable. HyperX Delta features a luggage handle pass-through for versatile transport. The lightweight, compact design is perfect for daily commutes, school life, and travel.
Stylish everyday backpack for your gaming gear.
If you’re the type of gamer who’s never really AFK, the HyperX Delta is an ideal everyday backpack to tote your daily essentials, plus your gaming gear. HyperX Delta is the perfect mix of utilitarian function and stylish form. It features classic HyperX colors, custom zipper pulls, a unique lining, and a removable HyperX patch so you can tastefully rep your love of HyperX and gaming while you’re out and about. The exterior utility pockets offer plenty of cargo space for water bottles and other small items. This durable backpack is partially constructed from recycled 600D polyester that resists rips and tears and provides a weather-resistant space for all those sensitive devices. Delta is a lightweight, compact bag built to optimize your daily commute and road trips. It can transport all your important gear without you needing to use additional straps and tie-downs.
If you’re the type of gamer who’s never really AFK, the HyperX Delta is an ideal everyday backpack to tote your daily essentials, plus your gaming gear. HyperX Delta is the perfect mix of utilitarian function and stylish form. It features classic HyperX colors, custom zipper pulls, a unique lining, and a removable HyperX patch so you can tastefully rep your love of HyperX and gaming while you’re out and about. The exterior utility pockets offer plenty of cargo space for water bottles and other small items. This durable backpack is partially constructed from recycled 600D polyester that resists rips and tears and provides a weather-resistant space for all those sensitive devices. Delta is a lightweight, compact bag built to optimize your daily commute and road trips. It can transport all your important gear without you needing to use additional straps and tie-downs.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.9 cm (16.1") |
| Volume | 17.8 L |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Width | 438 mm |
| Weight | 498 g |
| Package weight | 438 g |
| Height | 124 mm |
| Depth | 298 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black, Red |
| Colour name | Black |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | PU foam, Polyester |
| Compatibility | Fits most 16-inch diagonal laptops. |
| Maximum screen size | 40.9 cm (16.1") |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 55% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Black |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | PU foam, Polyester |
| Compatibility | Fits most 16-inch diagonal laptops. |
| Maximum screen size | 40.9 cm (16.1") |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Technical details | |
| Protection features | Water resistant |
| Material | PU foam, Polyester |
| Compatibility | Fits most 16-inch diagonal laptops. |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Case type | Backpack |
| Box contents | Backpack; Removable Rubber Patch |
| Sustainable technologies and materials | 55% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Packaging data | |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package weight | 438 g |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
HyperX Delta Backpack
Login for pricing
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
Login for pricing
|
Popular
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
Login for pricing
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
Login for pricing
|
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
Login for pricing
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8C524AA
|
TBR003EU
|
K62567US
|
TBB013EU
|
600631
|
600627
|
| Manufacturer |
HyperX
|
Targus
|
Kensington
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
16" to 17"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
Apple
|
| Case type |
Backpack
|
Trolley case
|
Sleeve case
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|





