We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s
SKU
AXM762-10000S
Category: Network Transceiver Modules
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
|---|---|
| SKU | AXM762-10000S |
| EAN | 0606449064124 |
| Manufacturer | Netgear |
| Availability | In Stock |
- Adds 10 Gigabit Ethernet "long-reach" LC fiber connectivity to the standard SFP+ interfaces
- Fits into the two built-in 10 GE SFP+ interfaces of GSM72xxPS / GSM73xxS
- Fits into the 10 GE SFP+ interface of SFP+ Adapter module AX743
- Fits into the two built-in 10 GE SFP+ interfaces of GSM72xxPS / GSM73xxS
- Fits into the 10 GE SFP+ interface of SFP+ Adapter module AX743
| Network | |
|---|---|
| Cabling technology | 10Gbase-LR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Cabling technology | 10Gbase-LR |
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Cabling technology | 10Gbase-LR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 19.2 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
New
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module netw...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-LR S-Class SFP Module fo...
Login for pricing
|
Popular
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ LR T...
Login for pricing
|
HPE Q2P64A network transceiver module...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10...
Login for pricing
|
Recommended
Cisco DS-SFP-FC32G-SW= network transce...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AXM762-10000S
|
SFP-10G-LR-S=
|
455886-B21
|
Q2P64A
|
J9151E
|
DS-SFP-FC32G-SW=
|
| Manufacturer |
Netgear
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Cisco
|
| Interface type |
N/A
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP28
|
SFP+
|
SFP+
|
| Cable type |
N/A
|
N/A
|
LC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
32000 Mbit/s
|





