VITA-850GD
Login for pricing
In Stock: 94 available
ATX, 850W
More Information
SKU VITA-850GD
Manufacturer FSP
Availability In Stock
The Future is Now:ATX 3.1 & PCIe Gen 5.1 Ready
+5V & 3.3V DC to DC Circuit Design
Increase the efficiency and stabilize the output voltage to ensure system stability.
High Efficiency in Gold-certified
Powerful Single +12V Rail
Modern CPUs and graphics cards can draw significant amounts of power, especially during peak loads., a single +12V rail PSU offers a good balance of simplicity, power delivery capability, and stability.
Premium, Black Flat Cables
105˚C Japanese Bulk Capacitor
Stay Cool, Stay Soft
Built with optimized thermal solution and an advanced 120mm HYB fan for cooler components and quieter operation.
Compact PSU size:140 x 150 x 86mm
140mm in length which is relatively shorter than industry standard, it’s ideal for compact PC or space-constraint environment without compromising on performance.
Complete Protection
Our comprehensive circuit shields your valuable components from harm.
Cooling
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Gold
PurposePC
ATX version3.1
Bearing technologyHYB
Design
Product colourBlack
Fan diameter12 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power850 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current10.5 - 5 A
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)100 W
Combined power (+12V)850 W
Combined power (+5V)100 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)70.83 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Efficiency90%
Ports & interfaces
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors4
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)4
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product FSP VITA GD 850W power supply unit 20+4 pin ATX ATX Black
Bestseller
FSP VITA GD 850W power supply unit 20+... Login for pricing
DELL 6W6M1 power supply unit 525 W Grey DELL 6W6M1 power supply unit 525 W Grey Login for pricing