We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ROLINE 19.07.1620 power distribution unit (PDU) 9 AC outlet(s) Black, White
SKU
19.07.1620
- 19 "socket (1UH) for installation in 19" cabinets, incl. installation angle
- Arrangement of sockets: 45 °
- Profile of anodized aluminium
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | 19.07.1620 |
|---|---|
| EAN | 7611990146758 |
| Manufacturer | Roline |
| Availability | In Stock |
- 19 "socket (1UH) for installation in 19" cabinets, incl. installation angle
- Arrangement of sockets: 45 °
- Profile of anodized aluminium
- Arrangement of sockets: 45 °
- Profile of anodized aluminium
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Power plug | Type F |
| Features | |
| Cable length | 2 m |
| Cable type | H05VV-F 3G |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Cable type | H05VV-F 3G |
| Power | |
| Maximum power | 4000 W |
| Nominal input voltage | 250 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 44.4 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 44.4 mm |
You may also be interested in
| Product |
ROLINE 19.07.1620 power distribution u...
Login for pricing
|
New
Lindy 8 Way UK Mains Sockets, Vertical...
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy 1U 6 Way UK Sockets, Horizontal...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 1U 10 Way IEC Sockets, Horizonta...
Login for pricing
|
Popular
APC AP6015A power distribution unit (P...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 1U 6 Way UK Sockets, Horizontal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
19.07.1620
|
29997
|
73561
|
29991
|
AP6015A
|
73560
|
| Manufacturer |
Roline
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
APC
|
Lindy
|
| AC outlets quantity |
9
|
8
|
6
|
10
|
8
|
6
|





