We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2M HDMI to VGA Monitor Connector Cable with Audio
SKU
26-7020/VGA
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: VGA Male
- Connector 3: 3.5mm Connector Male
- Cable Length : 2m
- Colour: Black
Category: Video Cable Adapters
| SKU | 26-7020/VGA |
|---|---|
| EAN | 5035624047624 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI to VGA cable allows you to connect a laptop or computer with a HDMI port to a monitor featuring a VGA port. This means you wont need to buy a new monitor with a different port. This cable also features a 3.5mm jack, on the VGA side of the cable, which fulfills all of your audio needs.
| Features | |
|---|---|
| Audio connector type | 3.5 mm (1/8") |
| Audio connector | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) + 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2M HDMI to VGA Monitor Con...
Login for pricing
|
Recommended
DELL DisplayPort/DVI-D Black, White
Login for pricing
|
Hot Product
Microconnect DP-DVI-MM-200 video cable...
Login for pricing
|
Microconnect DP-DVI-MM-100 video cable...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7020/VGA
|
23NVR
|
DP-DVI-MM-200
|
DP-DVI-MM-100
|
DP2HDMI
|
MDP2DVI
|
| Manufacturer |
connektgear
|
DELL
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
DVI-I
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|




