We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink PROUSBCHDMIMM2 cable gender changer USB C Black
SKU
PROUSBCHDMIMM2
- HDMI 4K@60Hz resolution
- USB-C to HDMI 18Gbit
Category: Cable Gender Changers
| SKU | PROUSBCHDMIMM2 |
|---|---|
| EAN | 5715063044087 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
Vivolink high performance USB-C to HDMI cable is an easy way to connect laptops with USB-C connectors to a screen.
The cable supports up to 4K@60Hz picture resoluion
Transferspeed 18Gbit
Max current 500mA
The cable supports up to 4K@60Hz picture resoluion
Transferspeed 18Gbit
Max current 500mA
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB C |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 168 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 178 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PROUSBCHDMIMM2 cable gender c...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 6ft (1.8m) 1-Port Profess...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy TosLink (Optical) and Coaxial Bi...
Login for pricing
|
Lenovo 0B47395 cable gender changer Di...
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy HDMI 2.0 EDID Emulator
Login for pricing
|
New
Atomos ATOMCAB018 cable gender changer...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSBCHDMIMM2
|
ICUSB2321X
|
70411
|
0B47395
|
32115
|
ATOMCAB018
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lenovo
|
Lindy
|
Atomos
|





