Lanview LV-SFTP6A15B networking cable Black 15 m S/FTP (S-STP)
SKU
LV-SFTP6A15B
Login for pricing
In Stock:
119 available
Network Cable CAT6A S/FTP 15m Black LSZH, HIGH-FLEX, SmartClick
- To order a full box, please select the following quantity: 18 pcs.
- Clips not included.
- Approved and tested to 500MHz
Category: Networking Cables
| Cable length | 15 m |
|---|---|
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | LV-SFTP6A15B |
| EAN | 5715063273340 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Lanview SmartClick series is an Innovative collection of Cat6A patchcables. The SmartClick series features removable color-coding clips, which makes it much easier to color code configure your wired network. The cables are made with an TPE LSZH jacket, which gives you a much softer & flexible cable that are easier to work with. Furthermore we have added length marking on the plug, for easy length identification. The cables are Halogenfree and features the PoE up to 100W and are optimized for all kind of applications (Audio, Video and Data). The SmartClick clips comes in 8 different colors.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector shield material | Zinc alloy |
| Conductor material | Oxygen-Free Copper (OFC) |
| AWG wire size | 26 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 15 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 130 mm |
| Weight | 460 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 500 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable diameter | 5 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Length | 15 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview LV-SFTP6A15B networking cable...
Login for pricing
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
Recommended
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
C2G 20m Cat5E 350MHz Snagless Patch Ca...