G.Skill Ripjaws F4-3200C22S-8GRS memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
SKU
F4-3200C22S-8GRS
Login for pricing
In Stock: 89 available
8 GB (1 x 8 GB), DDR4, 3200 MHz, SO-DIMM, 1.2 V
More Information
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 3200 MHz
Component for Notebook
Internal memory 8 GB
SKU F4-3200C22S-8GRS
EAN 4713294226624
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, the Ripjaws DDR4 SO-DIMM reduces power consumption and at the same time, lowers heat output that helps your systems run cooler, more stable, and more efficient.
XMP 2.0 Support
Power
Memory voltage1.2 V
Memory layout (modules x size)1 x 8 GB
Internal memory8 GB
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Memory channelsSingle-channel
Memory clock speed3200 MHz
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Memory channelsSingle-channel
Memory clock speed3200 MHz