G.Skill Ripjaws F4-3200C22D-16GRS memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
SKU
F4-3200C22D-16GRS
Login for pricing
In Stock: 79 available
16 GB (2 x 8 GB), DDR4, 3200 MHz, SO-DIMM, 1.2 V
More Information
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 3200 MHz
Component for Notebook
Internal memory 16 GB
SKU F4-3200C22D-16GRS
EAN 4713294226631
Manufacturer G.Skill
Availability In Stock
Product Family Ripjaws
A New Standard of Speed - Ripjaws DDR4 SO-DIMM
Designed for Ultra Performance and Reliability
Small and Fast
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, the Ripjaws DDR4 SO-DIMM reduces power consumption and at the same time, lowers heat output that helps your systems run cooler, more stable, and more efficient.
XMP 2.0 Support
Power
Memory voltage1.2 V
Memory
Intel Extreme Memory Profile (XMP)Yes
Intel Extreme Memory Profile (XMP) version2.0
Memory layout (modules x size)2 x 8 GB
Internal memory16 GB
Component forLaptop
Memory form factor260-pin SO-DIMM
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Memory clock speed3200 MHz
Internal memory typeDDR4
Features
Component forLaptop
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Memory clock speed3200 MHz