ASUS Vivobook 18 M1807GA-S8012W AMD Ryzen™ AI 5 430 Laptop 45.7 cm (18") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Blue
SKU
M1807GA-S8012W
Login for pricing
In Stock: 28 available
M1807GA
  • Windows 11 Home
  • AMD RyzenTMAI processor
  • 5600MHz DDR5 memory and PCIe® 4.0 SSD storage
  • 18.0” WUXGA (1920 x 1200) 144 Hz IPS display with 90% screen-to-body ratio for expansive and vivid view
More Information
SKU M1807GA-S8012W
EAN 4711636374149
Manufacturer ASUS
Availability In Stock
Product Family Vivobook
Product Series 18
PDF URLs View PDF
View PDF
WUXGA (1920 by 1200) display​
For better viewing experience
AI Experience
Think smarter, act faster with Copilot+ PCs
Your everyday AI companion
Your everyday AI companion
Stop searching. Start recalling.
You sketch it. Cocreator creates it.
Let your inner artist thrive with guidance from Cocreator.
Translates as you talk
Translates as you talk
Perfect your presence
Perfect your presence
AI Experience
More seamless
AI for organizing multimedia
AI for organizing multimedia
AI for the clearest audio
AI for the clearest audio
More productive
More productive
Performance
Experience a significant upgrade in performance with increased CPU wattage, now up to 35W. Enhanced heat pipe technology and a taller fan design improve airflow, ensuring cooler and more stable operation under heavy loads.
More immersive
More immersive
Display
ASUS Vivobook 18 brings you a stunning 16:10 display that’s both wider and more vibrant, boasting up to WUXGA (1920 by 1200) 144 Hz resolution and an impressive 90% screen-to-body ratio. Enjoy an expansive, vivid view all packed into a sleek, lightweight laptop.
More reliable
Battery
More connectivity
More connectivity
I/O Ports
More stylish
More stylish
Design
More comfortable
ErgoSense Keyboard
More intuitive
Smart Gesture & Larger Touchpad
More secure
Security
More balanced
More balanced
Audio
More volume
More volume
ASUS Audio Booster
More clarity
More clarity
Audio
ASUS Vivobook 18 provides a clearer and better sound experience, especially at low frequency.*12
More precision
AI Noise Cancelation
More possibilities
Conference Call
More crystal clear
More crystal clear
3DNR
More durable
More durable
Military-Grade
More personalized
More personalized
Software
More tools
MyASUS
More functionality
ScreenXpert
Introducing Virtual Assistant
Introducing Virtual Assistant
Software
Design
Colour nameQuiet Blue
Product typeLaptop
Market positioningHome
Housing materialPlastic
Form factorClamshell
Product colourBlue
Country of originChina
Display
HD typeWUXGA
Panel typeIPS-Level
LED backlightYes
Display brightness300 cd/m²
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1200 pixels
Display diagonal45.7 cm (18")
Anti-glare screenYes
Maximum refresh rate144 Hz
RGB colour spacesRGB
Colour gamut100%
Native aspect ratio16:10
Processor
Processor generationAMD Ryzen AI 400 Series
Processor cache typeL2 & L3
Processor frequency2 GHz
Processor model430
Processor boost frequency4.5 GHz
Processor cores4
Processor threads8
L3 cache8 MB
L2 cache4 MB
Processor manufacturerAMD
Processor familyAMD Ryzen™ AI 5
Neural processor unit (NPU)
Neural processor unit (NPU)AMD Ryzen AI
Total processor performance up to58 TOPs
NPU performance up to50 TOPs
Memory
Memory form factorOn-board + SO-DIMM
Internal memory16 GB
Internal memory typeDDR5-SDRAM
Memory slots1x SO-DIMM
Maximum internal memory32 GB
Memory channelsDual-channel
Storage
SSD form factorM.2
Storage mediaSSD
Optical drive typeNo
Number of SSDs installed1
SSD capacity1 TB
SSD interfacePCI Express 4.0
Total storage capacity1 TB
Total SSDs capacity1 TB
NVMeYes
M.2 SSD size2280 (22 x 80 mm)
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyAMD Radeon
AMD FreeSyncYes
On-board graphics card 4K supportYes
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelAMD Radeon 840M
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerAMD
On-board graphics card 8K supportYes
Audio systemSonicMaster
Built-in microphoneYes
Camera
Front cameraYes
Privacy cameraYes
Privacy typePrivacy shutter
Front camera HD typeFull HD
Infrared (IR) cameraYes
Windows HelloYes
Optical drive
Optical drive typeNo
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
BluetoothYes
Bluetooth version5.4
Antenna type2x2
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
Combo headphone/mic portYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Performance
Repairability index8
Keyboard
Pointing deviceTouchpad
Numeric keypadYes
Keyboard backlitYes
Operating system architecture64-bit
Operating system installedWindows 11 Home
Technical details
Market positioningHome
Housing materialPlastic
Form factorClamshell
Product colourBlue
Repairability index8
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS)8471300000
Compliance certificatesREACH
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells4
Battery capacity70 Wh
Power
AC adapter power68 W
AC adapter frequency50 - 60 Hz
AC adapter input voltage100 - 240 V
AC adapter output current3.4 A
AC adapter output voltage20 V
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Type-C charging portYes
Security
Password protectionYes
Trusted Platform Module (TPM)Yes
Password protection typeBIOS, User
Windows HelloYes
Certificates
Compliance certificatesREACH
Weight & dimensions
Width402.5 mm
Depth274.5 mm
Height (front)1.86 cm
Height (rear)1.99 cm
Weight2.6 kg
Packaging data
Package weight4.75 kg
Package width69 mm
Package height325 mm
Package depth508 mm