We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerWalker 10120528 interface cards/adapter Internal
SKU
10120528
Category: Interface Cards/Adapters
| Internal | Yes |
|---|---|
| SKU | 10120528 |
| EAN | 4260074974577 |
| Manufacturer | PowerWalker |
| Availability | In Stock |
AS/400 Cards provide clean dry contacts for remote shutdown and monitoring of a UPS.
It is frequently used along with PLCs and signal control panels.
Information delivered are UPS failure, Alarm, Main Fail, Bypass, Battery Low, UPS On.
Using AS/400 it possible to shutdown UPS remotely.
Solution requires external 12V/24VDC source for a high signal.
Pin assignment is available in User's Manual.
AS/400 Card for:
- VFI 1000T/2000T/3000T/6000T/10000T LCD
- VFI 1000RT/1500RT/2000RT/3000RT LCD
- VFI 6000P/RT, 10000P/RT LCD
- VFI 10000TCP 3/1, VFI 10000TP 3/1, VFI 20000TP 3/1
It is frequently used along with PLCs and signal control panels.
Information delivered are UPS failure, Alarm, Main Fail, Bypass, Battery Low, UPS On.
Using AS/400 it possible to shutdown UPS remotely.
Solution requires external 12V/24VDC source for a high signal.
Pin assignment is available in User's Manual.
AS/400 Card for:
- VFI 1000T/2000T/3000T/6000T/10000T LCD
- VFI 1000RT/1500RT/2000RT/3000RT LCD
- VFI 6000P/RT, 10000P/RT LCD
- VFI 10000TCP 3/1, VFI 10000TP 3/1, VFI 20000TP 3/1
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 146 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Weight | 70 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
PowerWalker 10120528 interface cards/a...
Login for pricing
|
Recommended
PowerWalker 10120515 interface cards/a...
Login for pricing
|
New
Lenovo 7Y37A01093 interface cards/adap...
Login for pricing
|
Bestseller
Microconnect MC-PCIE-I350-T2 interface...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Dual M.2 PCIe SSD Adapter...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 4-port PCI Express RS232...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
10120528
|
10120515
|
7Y37A01093
|
MC-PCIE-I350-T2
|
PEX8M2E2
|
PEX4S953
|
| Manufacturer |
PowerWalker
|
PowerWalker
|
Lenovo
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Output interface |
N/A
|
N/A
|
M.2
|
RJ-45
|
M.2
|
Serial
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Host interface |
N/A
|
N/A
|
M.2
|
PCIe
|
PCIe
|
PCIe
|





