We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
SKU
8D6B8AA
Category: Graphics Cards
| SKU | 8D6B8AA |
|---|---|
| EAN | 0196548777945 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
NVIDIA RTX 2000 16GB Graphics Card
| Technical details | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43201401 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 308 g |
| Width | 68.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 184 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Package weight | 507 g |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Vietnam |
You may also be interested in
| Product |
New
HP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
Login for pricing
|
Popular
HP NVIDIA RTX A4000 16 GB 4DP Graphics
Login for pricing
|
Recommended
Nvidia RTX 4000 SFF Ada Generation Qua...
Login for pricing
|
Lenovo NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB G...
Login for pricing
|
Hot Product
Asrock Radeon AI PRO R9700 Creator AMD...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8D6B8AA
|
20X24AA
|
900-5G192-2571-000
|
4X61U02754
|
90-GA5XZZ-00UANF
|
90YV0N60-M0NA00
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Nvidia
|
Lenovo
|
Asrock
|
ASUS
|
| Graphics card memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR7
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
RTX 2000 Ada
|
RTX A4000
|
Quadro RTX 4000
|
GeForce RTX 5070
|
Radeon AI PRO R9700
|
GeForce RTX 5070 Ti
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
N/A
|
2
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
4
|
4
|
3
|
4
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
12GB to 16GB
|
24GB and more
|
16GB to 24GB
|
| Interface type |
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|





