We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 4 Port USB 3.1 Type C Hub
SKU
25-0065
- Port1: USB 3 Type A up to 5Gbps transmission speed
- Port2: USB 2 Type A up to 480Mbps
- Port3: USB 2 Type A up to 480Mbps
- Port4: USB 2 Type A up to 480Mbps
- BC1.2 at 5V 5A charging (varies on connected device)
- Aluminum housing
- Supports syncing & data transfer
- Power & charge your devices
- Operating systems supported: Windows7/8/10 or above, Mac8.6 or above
Category: Interface Hubs
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | 25-0065 |
| EAN | 5035624055094 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 3.1 Type C hub allows you to connect multiple devices to your newer computer that may not have USB Type A ports, using a single USB Type C port. This is convenient for connecting peripherals such as keyboards, mice, printers, and external storage devices. Our hub is compatible with the latest technology, allowing you to connect multiple devices to your computer using a single USB Type C port. This makes it easy to keep up with the latest devices and accessories.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 2.0 Type-A |
| Terminal block port | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Line-out | No |
| Line-in | No |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Host interface | USB 2.0 Type-A |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 105 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 105 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 4 Port USB 3.1 Type C Hub
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 4 Port Black USB 2.0 Hub
Login for pricing
|
Sandberg USB-C to 3xUSB 3.0 Hub + PD
Login for pricing
|
Bestseller
i-tec Advance USB-C Slim Passive HUB 4...
Login for pricing
|
Hot Product
Sandberg USB 3.0 Pocket Hub 4 ports
Login for pricing
|
eSTUFF ES623007WH interface hub USB 3....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25-0065
|
ST4202USBGB
|
136-03
|
C31HUB404
|
133-88
|
ES623007WH
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
i-tec
|
Sandberg
|
eSTUFF
|
| Ports quantity |
4
|
4
|
3
|
4
|
N/A
|
5
|





