We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 3C battery ELITEBOOK 865 G11
SKU
N59787-005-BTI
Login for pricing
In Stock:
8 available
BTI 3 cell N59787-005 replacement battery for HP ZBOOK FIREFLY 16 G11, ELITE X360 830 G11, ELITE X360 830 13 INCH G11 2-IN-1, ELITEBOOK 865 G11
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | N59787-005-BTI |
|---|---|
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Laptop Batteries
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 4840 mAh |
| Battery voltage | 11.58 V |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | ZBOOK FIREFLY 16 G11, ELITE X360 830 G11, ELITE X360 830 13 INCH G11 2-IN-1, ELITEBOOK 865 G11, ELITEBOOK 865 16 INCH G11, ELITEBOOK 860 G11, ELITEBOOK 860 16 INCH G11, ELITEBOOK 845 G11, ELITEBOOK 845 14 INCH G11, ELITEBOOK 840 G11, ELITEBOOK 840 14 INCH G11, ELITEBOOK 835 G11, ELITEBOOK 835 13 INCH G11, ELITEBOOK 830 G11, ELITEBOOK 830 13 INCH G11 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 4840 mAh |
| Battery voltage | 11.58 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | ZBOOK FIREFLY 16 G11, ELITE X360 830 G11, ELITE X360 830 13 INCH G11 2-IN-1, ELITEBOOK 865 G11, ELITEBOOK 865 16 INCH G11, ELITEBOOK 860 G11, ELITEBOOK 860 16 INCH G11, ELITEBOOK 845 G11, ELITEBOOK 845 14 INCH G11, ELITEBOOK 840 G11, ELITEBOOK 840 14 INCH G11, ELITEBOOK 835 G11, ELITEBOOK 835 13 INCH G11, ELITEBOOK 830 G11, ELITEBOOK 830 13 INCH G11 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
BTI 3C battery ELITEBOOK 865 G11
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
Origin Storage Dell 4C 55Whr Battery E...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 96W Smart Storage Battery industri...
Login for pricing
|
Bestseller
Origin Storage Dell BTRY PRI 56WHR 4C
Login for pricing
|
Origin Storage DELL Main Battery Pack...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
N59787-005-BTI
|
A1405-BTI
|
BAT-DELL-E7270/4
|
815983-001
|
81PF3
|
X49C1
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
Origin Storage
|
HPE
|
DELL
|
DELL
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
4000mAh to 5000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
N/A
|
3000mAh to 4000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|





