We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 10.8 9 cell YGV51 compatible battery for DELL LATITUDE 5414 0W11V7 XRJDF XN4KN 09FN4 OVCHGN VCWGN 05XT3V 5XT3V CJ2K1 LATITUDE 7404
SKU
DL-L14X9
Login for pricing
In Stock:
1 available
10.8 9 cell YGV51 compatible battery for DELL LATITUDE 5414 0W11V7 XRJDF XN4KN 09FN4 OVCHGN VCWGN 05XT3V 5XT3V CJ2K1 LATITUDE 7404
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Type | Battery |
|---|---|
| SKU | DL-L14X9 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
BTI has invested in people, training programs, equipment and components to ensure the highest level of quality, safety and performance. Providing and exceptional level of service is something that our customers have come to expect from BTI.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 91 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Dell Latitude 14 Rugged Extreme 5404 / 7404 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 91 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Dell Latitude 14 Rugged Extreme 5404 / 7404 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
BTI 10.8 9 cell YGV51 compatible batte...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI 78.8 6 cell 661-5476 compatible ba...
Login for pricing
|
Origin Storage Dell 4C 55Whr Battery E...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 96W Smart Storage Battery industri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DL-L14X9
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
A1321-BTI
|
BAT-DELL-E7270/4
|
815983-001
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
Origin Storage
|
HPE
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
8000mAh and more
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
N/A
|





