We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Optoma PK52 Standard throw projector 3500 ANSI lumens DLP UHD 4K (3840x2160) 3D Black
SKU
E3P7P61E111
Login for pricing
In Stock:
47 available
DLP, 4K UHD (3840x2160), DuraCore Laser, 2 x HDMI 2.0, 1 x USB-A power 1.5A, 1 x Audio 3.5mm, 1 x 12V trigger
- Photon Beam - Immerse yourself in stunning visuals with 4K laser technology, 3500 lumens of brightness and 95% Rec.709 colour accuracy
- PureEngineTM - Enjoy smooth motion, sharp details, and customised picture settings
- PureMotionTM MEMC technology - Keeps fast-moving action smooth and sharp, reducing motion blur for more fluid, realistic visuals
- Quick and easy setup - Auto vertical keystone correction and 1.3x zoom
Category: Data Projectors
| SKU | E3P7P61E111 |
|---|---|
| EAN | 5055387668980 |
| Manufacturer | Optoma |
| Availability | In Stock |
Bring bright, cinematic entertainment into your home with the Photon Beam PK52 4K UHD laser projector. Designed for everyday spaces, PK52 combines stunning 4K clarity, HDR support and PureEngine™ technology for smooth and vibrant big screen visuals.
Featuring DuraCore laser technology, the PK52 combines true-to-life colour accuracy (95% Rec.709) and sharper resolution with a long-lasting and reliable cinematic experience, offering up to 30,000 hours of uninterrupted viewing.
Immerse yourself in stunning visuals with PureEngine™, delivering carefully calibrated colour and incredible detail. Whether it’s fast-paced action or dramatic visuals, the PK52 delivers smooth motion with striking clarity thanks to PureEngine™ and PureMotion™ MEMC technology.
Watch movies as the director intended with Filmmaker Mode™, while ISF modes automatically optimise the picture for the perfect viewing experience, whether you’re watching during the day or at night.
Designed for flexibility, 3500 lumens of brightness ensures vivid image quality in any room, while easy installation features like 360-degree projection, auto vertical keystone and 4 corner correction mean you can create a true home cinema experience, wherever you choose to watch.
True 4K UHD Resolution
Ultra HD 4K resolution delivers sharper, life-like images and richer colours - allowing you to sit closer to the screen and enjoy a more immersive experience.
Our DLP projectors provide CTA (Consumer Technology Association) approved True 4K UHD resolution, capable of projecting 8.3 million on screen pixels. That's four times more detail than Full HD and twice as many from competing technology, which only delivers 4.1 million pixels.
Watch your Movies and TV Shows the Way the Filmmakers Intended with FILMMAKER MODE™
FILMMAKER MODE™ technology on supported UHD projectors preserves the director's creative intent by maintaining accurate color temperature, colors, contrast, and gamma, ensuring that every scene is displayed as originally envisioned. Immerse yourself in a true cinematic experience, where the artistry of film comes to life.
PureMotion
Using sophisticated frame-interpolation technology, advanced motion control processing eliminates motion blurring or image judder, even in high-speed action sequences.
Laser technology
Optoma laser projectors use high-quality lasers to create the projected image. In many situations the perceived brightness from laser illumination projectors can be twice that of an equivalent lamp-based model. They also deliver increased efficiency to maintain consistent brightness, superior colour performance, instant on/off and an extraordinary life span of up to 30,000 hours.
DuraCore
Industry leading lifetime is achieved using Optoma’s DuraCore technology. Implementing advanced laser diode cooling techniques and an innovative dust resistant design.
Featuring DuraCore laser technology, the PK52 combines true-to-life colour accuracy (95% Rec.709) and sharper resolution with a long-lasting and reliable cinematic experience, offering up to 30,000 hours of uninterrupted viewing.
Immerse yourself in stunning visuals with PureEngine™, delivering carefully calibrated colour and incredible detail. Whether it’s fast-paced action or dramatic visuals, the PK52 delivers smooth motion with striking clarity thanks to PureEngine™ and PureMotion™ MEMC technology.
Watch movies as the director intended with Filmmaker Mode™, while ISF modes automatically optimise the picture for the perfect viewing experience, whether you’re watching during the day or at night.
Designed for flexibility, 3500 lumens of brightness ensures vivid image quality in any room, while easy installation features like 360-degree projection, auto vertical keystone and 4 corner correction mean you can create a true home cinema experience, wherever you choose to watch.
True 4K UHD Resolution
Ultra HD 4K resolution delivers sharper, life-like images and richer colours - allowing you to sit closer to the screen and enjoy a more immersive experience.
Our DLP projectors provide CTA (Consumer Technology Association) approved True 4K UHD resolution, capable of projecting 8.3 million on screen pixels. That's four times more detail than Full HD and twice as many from competing technology, which only delivers 4.1 million pixels.
Watch your Movies and TV Shows the Way the Filmmakers Intended with FILMMAKER MODE™
FILMMAKER MODE™ technology on supported UHD projectors preserves the director's creative intent by maintaining accurate color temperature, colors, contrast, and gamma, ensuring that every scene is displayed as originally envisioned. Immerse yourself in a true cinematic experience, where the artistry of film comes to life.
PureMotion
Using sophisticated frame-interpolation technology, advanced motion control processing eliminates motion blurring or image judder, even in high-speed action sequences.
Laser technology
Optoma laser projectors use high-quality lasers to create the projected image. In many situations the perceived brightness from laser illumination projectors can be twice that of an equivalent lamp-based model. They also deliver increased efficiency to maintain consistent brightness, superior colour performance, instant on/off and an extraordinary life span of up to 30,000 hours.
DuraCore
Industry leading lifetime is achieved using Optoma’s DuraCore technology. Implementing advanced laser diode cooling techniques and an innovative dust resistant design.
| Projector | |
|---|---|
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Screen size compatibility | 711.2 - 7620 mm (28 - 300") |
| Projection distance | 1 - 8 m |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Zoom ratio | 1.3:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 255 kHz |
| Uniformity | 80% |
| Keystone correction, vertical | 30° |
| Keystone correction, horizontal | 30° |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 3500 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.3:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focal length range | 12.81 ~ 16.74 mm |
| Throw ratio | 1.21:1 ~ 1.59:1 |
| Offset | 105% |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 255 kHz |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| 3D | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 15 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 33 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 255 kHz |
| Noise level | 33 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
|---|---|
| Interactive | No |
| Noise level | 33 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 15 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | Black |
| Placement | Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | AC |
| Packaging data | |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Supplier features | |
| Commodity code | 8528620000 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 155 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 238 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 130 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Batteries included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
You may also be interested in
| Product |
Optoma PK52 Standard throw projector 3...
Login for pricing
|
Bestseller
Epson EB-2250U data projector Standard...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson EB-685W data projector Ultra sho...
Login for pricing
|
Popular
Epson EB-685Wi data projector Ultra sh...
Login for pricing
|
Recommended
BenQ MH856UST+ Ultra short throw proje...
Login for pricing
|
New
Epson EH-TW7100 data projector Standar...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E3P7P61E111
|
V11H871041
|
V11H744041
|
V11H741041
|
9H.JKT77.24E
|
V11H959041
|
| Manufacturer |
Optoma
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Benq
|
Epson
|
| Contrast ratio (typical) |
N/A
|
400:1
|
300:1
|
300:1
|
10000:1
|
100000:1
|
| Weight |
3000g to 4000g
|
4000g to 6000g
|
4000g to 6000g
|
4000g to 6000g
|
4000g to 6000g
|
6000g to 8000g
|
| Projection technology |
DLP
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
DLP
|
3LCD
|
| Projector brightness |
3 - 4000 Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
| DVI port |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
0
|
3
|
3
|
3
|
2
|
0
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
N/A
|
2 to 3
|
up to 1
|
up to 1
|
N/A
|
up to 1
|
| Projector native resolution |
UHD 4K (3840x2160)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WXGA (1280x800)
|
WXGA (1280x800)
|
1080p (1920x1080)
|
N/A
|
| Light source type |
Laser
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
| HDMI ports quantity |
2
|
2
|
3
|
3
|
2
|
2
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:10
|
16:10
|
16:10
|
16:9
|
16:9
|
| Product type |
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Ultra short throw projector
|
Ultra short throw projector
|
Ultra short throw projector
|
Standard throw projector
|





