We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink WALL-ARM-LARGE monitor mount / stand 2.29 m (90") Black
SKU
WALL-ARM-LARGE
- Matching up to VESA 600x400
- Max loading capacity: 50kgs
- Tilt +5 -15 degrees Swivel range +/-90 degrees
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | WALL-ARM-LARGE |
|---|---|
| EAN | 5715063503089 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Out of Stock |
Vivolink Basic Series is a budget-friendly mount designed for cost-conscious projects. Ideal for simple installations and large-scale setups, this series provides a basic, functional solution without the premium features of our Pro range. Perfect for when you need a practical, no-frills mount that gets the job done without breaking the budget
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Maximum screen size | 2.29 m (90") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 90° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Display | |
| Mounting interface | VESA |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 660 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 420 mm |
| Weight | 1.81 kg |
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 2.02 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 2.02 kg |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case length | 700 mm |
| Master (outer) case height | 225 mm |
| Master (outer) case net weight | 18.3 kg |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink WALL-ARM-LARGE monitor mount...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Single-Monitor Desk Mount...
Login for pricing
|
Bestseller
Motorola 21-118517-01R monitor mount /...
Login for pricing
|
New
Elo Touch Solutions E044356 monitor mo...
Login for pricing
|
Recommended
Elo Touch Solutions E044162 monitor mo...
Login for pricing
|
Hot Product
ARCTIC W1-3D - Monitor Wall Mount with...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WALL-ARM-LARGE
|
ARMPIVOT
|
21-118517-01R
|
E044356
|
E044162
|
AEMNT00032A
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Zebra
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
ARCTIC
|
| Mounting type |
Wall
|
Desk
|
N/A
|
Desk
|
Desk
|
Wall
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
N/A
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|




