We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Esperanza BONGO Headphones Wired Head-band Calls/Music/Sport/Everyday Black
SKU
EH212K
Login for pricing
In Stock:
0 available
3.5 mm, 105 dB, 1 kHz, 32Ω, 20 - 20000 Hz, 150 mW, 30 - 16000 Hz, 58 dB, 1.5 m
- Soft ear cushions
- Easy adjustable, elastic, soft padded headband
- Compatible with all popular sound cards and audio devices
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Microphone type | In-line microphone |
| SKU | EH212K |
| EAN | 5901299942543 |
| Manufacturer | Esperanza |
| Availability | Out of Stock |
High quality, classic design stereo headphones with microphone. Easy adjustable, elastic, soft padded headband. Big, soft ear cushions are covered with noise canceling leatherette material. Compatible with all popular sound cards and audio devices. Enjoy high quality sound during long hours of playing games, in music listening, movie watching and during talking by internet communicators.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Microphone type | In-line |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Technical details | |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Maximum input power | 150 mW |
| Head-band cushion | Yes |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Microphone type | In-line |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Headphones | |
|---|---|
| Maximum input power | 150 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | In-line |
| Microphone frequency | 30 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | 58 dB |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Maximum input power | 150 mW |
| Package type | Box |