We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ARCTIC F9 PRO PWM PST 4-Pin PWM fan with standard case
- PWM Sharing Technology (PST)
- Extremely quiet with low noise impeller
- vibration absorption eliminates buzzing sound
- fan holder eliminates the buzzing sound
- Fluid dynamic bearing extends service life

Long Service Life
The Fluid Dynamic Bearing comes with an oil capsule that avoids lubricant leakage. Thus this bearing is as quiet as a sleeve bearing but comes with a significantly higher service life

Perfect Case Fan Regulation with PWM
The PWM function allows the motherboard to run the fan precisely at its necessary speed. This guarantees the required cooling and minimizes the noise level.

PWM Sharing Technology (PST) Lowers Noise
If you want to improve the cooling efficiency of your computer you get several case fans working in parallel (since it takes 10 fans to double the noise level). But what does it help if they don't work together? The PST assures that all of your fans listen to one control signal. E.g. you share the CPU Cooler's PWM signal and assure that your case fans stand down at low load and spin up whenever necessary.

Innovative Design Enables Quiet and Efficient Ventilation
The innovative design of the fan blades improves the air flow and facilitates a highly efficient ventilation. The impeller was designed with a focus on minimzing the noise level yet delivering the desired airflow and pressure.

Anti-Vibration-System
A unique anti-vibration system in combination with the fan holder ensure a near-silent operation.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 3-pin/4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 600 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Noise level | 0.4 sone |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 39 cfm |
| Airflow | 66.3 m³/h |
| Speed detection | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin/4-pin |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, White |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 39 cfm |
| Airflow | 66.3 m³/h |
| Speed detection | Yes |
| Material | Plastic |
| Fan connector | 3-pin/4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 3-pin/4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.24 A |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 92 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 86 g |
| Other features | |
| Speed detection | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |